Никогаш подобри не сме пробале – погачици кои се топат во уста (30 минути печење)

Потребни состојки:

400 г ситно сирење

40 г квасец

1 кг брашно

250 г путер/маргарин

100 мл малака вода

1 лажичка сол

1 парче јајце

Постапка:

Оставете го квасецот да се активира па замесете го во брашното. Додадете ситно сирење, вода, путер, сол. Замесете тесто и оставете 30 минути да надојде. Потоа расукајте го што потенко, па завиткајте го во ролат. Оставете уште 15 минути да одмори.

Потоа тој ролат расукајте го со дебелина од 1 см, па вадете погачици со модла. Редете ги во тепсија и премачкајте ги со разматено јајце. Ставете да се печат 30 минути на 200 степени.

Послужете додека се топли, се топат во устата.

Претходна статијаПрироден лек за хеликобактер пилори, чир на желудник, астма, бронхитис, хемороиди, неплодност
Следна статијаЧајот од брокула може да ве спаси од Хеликобактер пилори. Вака се приготвува