Вирусите предизвикуваат најмногу инфекции на гастроинтестиналниот тракт, иако и бактериските инфекции се доста чести. Луѓето честопати ваквите инфекции ги нарекуваат „труење со храна“.

Хеликобактер пилори е вид на бактерија која живее во дигестивниот тракт. Таа се доведува во врска со појава на воспаление на желудникот (гастритис), чир на дванаесетпалечно црево, а ретко и на желудник.

Понекогаш овој вид на инфекција може да доведе до рак на желудник.

Смоквите во маслиново масло се најефикасниот лек за бактерии во желудник.

Земете неколку смокви и исечете ги на четвртинки, потоа ставете ги во стаклена тегла и прелијте ги со ладно цедено маслиново масло. Користете поквалитетно масло.

Оставете ги да ги отстојат околу 40 дена, а потоа консумирајте во лажица од лекот секое утро на празен стомак.

Ако итно ви е потребна терапија и не можете да почекате 40 дена, тогаш направете две тегли и започнете со консумирање после една недела.

Таквиот лек можеби ќе има помалку лековити својства, но сепак ќе биде корисен.

Прилагодете ја својата исхрана кон терапијата.

Консумирајте само варена храна, без многу зачини, обидетете се да одбегнувате лути зачини.

Не консумирајте кисело. Исто така, одбегнувајте масно месо, пред се’ преработки од месните производи.

Приготвувајте ја храната користејќи ладно цедено маслиново масло.

Оваа комбинација е многу добра и за други болести, како на пример за лекување на хемороиди, опстипација, неплодност, цревни заболувања, астма, бронхитис итн.