Рецепт: Зорица Зикова

Јас почесто имам бронхит и многу кашлам. Еднаш се случи да бидам на гости кај сосетката, па кога таа слушна како кашлам, веднаш ми направи еден лек. Оттогаш не сум се разболела.

Таа ми вели – ние не знаеме што е тоа доктор. Штом некој започне да се разболува, сите пиеме од лекот и веднаш ни поминува.

Ниту вируси, ниту настинки, овој едноставен лек веднаш ги решава сите проблеми. Ако започне да гребе грлото, ќе го направам и веднаш поминува.

ЕВЕ ГО ЛЕКОТ

Потребни состојки:

4-5 мали лажички шеќер
3 супени лажици масло
150 мл ракија
½ лажичка црн пипер

Постапка:

Ставете 4-5 лажички шеќер на умерен оган додека да се растопи и карамелизира.

Додадете и 3 лажици масло да зовријат со шеќерот.

Потргнете го малку садот на страна и додадете 150 мл ракија.

Внимавајте, може да прска ако маслото е многу врело, па затоа ракијата додавајте ја постепено.

Оставете да зоврие, промешајте и додадете половина лажичка црн пипер мелен во прав.

Се промешува и се пие топло.

Овој природен лек е испробан и делотворен на многу луѓе. Сите се задоволни, па доколку и вие имате сличен проблем, пробајте го, ќе бидете благодарни.

Рецепт: Зоре Зикова