Нежни кокос мафини без јајца, без миксер, готови за 20 минути

Многу фино тесто “на шолја”, јас правев мафини, а може да се испече и како колач во било кој калап. Се приготвува од состојки кои веќе ги имате во домаќинството, без јајца и без миксер. Особено се вкусни за љубителите на кокосот.

Потребни состојки:

1,5 шолја шеќер
1 ванилин шеќер
1 прашок за печиво
2 шолји брашно
1 шолја кокос
1 шолја млеко
1 шолја масло
1 шолја јогурт
за наросување: шеќер во прав

Постапка:

Користете шолја за чај од 200 мл. Прво измешајте ги сите суви состојки, со лажица, не ви е потребен миксер.

Loading...

Потоа додадете ги постепено течните состојки и добро промешајте за да не останат грутчиња.

Како што кажав претходно, можете целата смеса да ја излеете во некој калап, а можете и како мене да полните калап за мафини.

Ставете да се пече во претходно загреана рерна на 180 степени додека малку да заруменат, а потоа пробајте со чепкалка дали е печено.

Печените мафиниадете ги малку да изладат, па извадете ги од калапот и наросете ги со шеќер во прав.

Од оваа количина се добиваат 15-тина мафини, во зависност од величината на калапите.

Loading...