Сок од лимон во топла вода е идеален напиток веднаш по будењето, бидејќи го подготвува телото за она што го чека во текот на денот – го детоксицира, има корисен ефект врз кожата, го cтимyлира мозокот и дигестивниот систем, помага да се намалат вишокот к илограми..
Водата која ја пиете треба да биде топла, бидејќи има поголем ефект за вашето тело. Имено, според древната кинеска медицина, ладните пијалаци влијаат с тресно врз нашето тело бидејќи телото мора да ги загрее пред да поминат низ дигестивниот систем.
Се што ви е потребно е една четвртина лимон исцеден во чаша вода што е приближно иста температура како и вашето тело. Најдобро е водата да ја подготвите од претходната вечер, да ја покриете чашата со салветка или тацна и наутро веднаш штом станете да го испиете овој напиток. Во продолжение прочитајте какви придобивки има оваа вода за вашето тело, но и уште еден интересен и многу корисен рецепт.
Го алкализира телото

Иако многу луѓе мислат спротивно, бидејќи лимонот има кисел вкус, лимонот всушност делува алкално и придонесува за намалување на киселоста на вашето тело, што е исклучително важно за здравјето. Експертите велат дека телото е повеќе склоно кон разни болести кога се наоѓа во кисела средина.
Го стимулира варењето

Овој едноставен пијалак ќе го исчисти вашето тело од насобраните ток-сини и ќе го исчисти дигестивниот систем кој ќе може да функционира подобро. Бидејќи оваа вода е првото нешто што треба да се земе наутро, го cтимyлира дигестивниот систем и го хидрира дебелото црево, така што нема да имате проблем со запек. Покрај тоа, ја подобрува функцијата на црниот дроб.
Лимонот му помага на црниот дроб да произведе повеќе жолчен сок, така што на телото му е полесно да ја разложи сложената и масна храна. Покрај тоа, доколку испиете 1 чаша од оваа вода наутро, нема да ви се јаде, така што ќе го одложите појадокот, а со тоа поттикнувате побрзо намалување на к илограмите.
Лимонската киселина што се наоѓа во лимонот ќе ви го освежи здивот откако ќе се разбудите кога устата ви е полна со бактерии, бидејќи тие биле во темна, топла и влажна средина цела ноќ. Оваа вода помага во намалување на брчките, го подобрува тонусот на кожата, рас-положува и хидрира.
II РЕЦЕПТ. Водата со магдонос и лимон се смета за вистинско магично средство за сла-беење. Доколку ја пиете оваа вода наутро на гладен стомак, резултира со намалување на речиси половина к илограм во текот на денот.
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 60 г магдонос, 1 лимон, 250 мл вода. Постапка:  Исечкајте го магдоносот, па ставете го во блендер со лимоновиот сок и избендирајте го во еднолична смеса. Потоа додајте вода и повторно промешајте.

Овој напиток се пие наутро, 5 дена по ред, веднаш штом ќе се разбудите. Се советува да не се прескокнува ниту еден ден, а после петтиот ден да се направи пауза од најмалку 10 дена.
Водата е идеална за намалување на внесот на калории, додека магдоносот ја подобрува дигестијата, ја намалува подуеноста на стомакот, а лимонот ги исфрла вишокот течности од телото, заедно со ток-сичните материи. Освен тоа, телото добива потребни витамини и минерали.
Секако, овој м агичен напиток нема да делува доколку во текот на денот се храните нездраво. Со квалитетна исхрана исполнета со овошје и зеленчук, овој напиток може да биде одлично помошно средтсво за сла-беење на сувишните к илограми.