Очекувате гости а немате колач? Не грижете се, за половина час можете да направите многу вкусен и едноставен колач кој не се пече, а се нарекува Бајадера од ванила или некои ја викаат ванил-бајадера.

Потребни состојки:

100 г путер/маргарин

50 г шеќер

2 лажици какао

250 г мелени бисквити

100 г исечкани и препржени лешници

50 мл сок од портокал

За крем:

400 мл млеко

1 пудинг од ванила

2 лажички шеќер

50 г путер/маргарин

За глазура:

100 г чоколадо

30 г путер/маргарин

Малку вода

Постапка:

Пенасто изматете го путерот со шеќер. Во тоа додадете бисквити, лешници, какао и сок од портокал и полека мешајте. Калапот обложете го со хартија за печење па истурете ја приготвената смеса и израмнете.

Во малку млеко додадете еден пудинг од ванила, изматете и сварете го во остатокот од зовриеното млеко со шеќер. Во изладениот пудинг додадете изматен путер и убаво измиксајте за да се соединат.

Кремот прелијте го преку смесата со бисквити, а одозгора прелијте со чоколадна глазура. Пред послужување добро изладете го.