Во основа на овој лековит преперат е коријандерот.

Ова е стар монголски рецепт за намалување на нивото на шеќерот во крвта.

Потребни состојки:

10 г ситно исечкана или сомелена билка коријандер

200 мл зовриена вода

Постапка:

 

Коријандерот прелијте го со една чаша зовриена вода, поклопете и оставете 3 минути. Процедете го чајот и добиената количина поделете ја на три дела.​

Употреба:

Се пие во текот на денот, три пати, помеѓу оброците. Лекувањето трае 2-3 месеци.​

Кај хронично болни, овој рецепт значително го намалува нивото на шеќер во крвта, а кај почетен дијабетес доведува до целосно излекување.​