НАПРАВЕТЕ ГО ОВОЈ НАПИТОК! Мајка ми е во доцните 60-ти и не била болна со години: јасен вид, бистар ум и нормален крвен притисок…

Човек е среќен кога е здрав, но честопати не обраќа внимание на здравјето сè додека не го изгуби. Мајка ми вели дека треба редовно да се вложува во сопственото здравје, а тоа и на дело го покажува.

Микробите и вирусите демнат на секој чекор, а бидејќи се пренесуваат главно преку капки, тешко е да се избегнат.

Најефективното оружје против болестите е најдобрата можна одбрана на организмот, која можете да ја постигнете со снабдување на организмот со потребната доза на витамини и минерали и тоа преку природен пат.

Еве го рецептот на мајка ми (еден од нив):

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

50 г ѓумбир
1 портокал
1 лажичка куркума
1 лимон
200 мл вода

ПОСТАПКА:

Излупете го ѓумбирот и исече го на мали парчиња. Ставете го во блендер и додајте исцеден сок од еден портокал (можете да го ставите и целиот, излупен и со отстранети семки).

Потоа додајте една лажичка куркума и сок од еден лимон. Вклучете го блендерот и миксајте додека сето убаво да се изедначи и соедини. Сокот процедете го низ сито. Се пие наутро на празен стомак по 50-80 мл, а остатокот се чува во фрижидер.

Одличен е за јакнење на имунолошкиот систем. Деталите од постапката погледнете ги ОВДЕ.