Рецепт за намалување на шеќерот во крвта.

Потребни состојки:

20 см корен од рен +- (со дебелина до околу 2 см)

9 чешниња лук

свежо квалитетно пиво

шише или тегла од 1 литар

Постапка:

Коренот од рен темелно измијте го, но не го лупете. Ситно исечкајте го и ставете го во тегла.

Лукот излупете го, исечкајте го и ставете го во тегла.

Смесата залијте ја со свежо пиво (да се исполни теглата), поклопете и оставете на темно место да отстои 10 дена.

Потоа процедете.

Консумирање: Првите 2 дена – по 1 чајна лажичка 2-3 пати дневно, следните денови – по 1 супена лажица 3 пати дневно, пред јадење.

Оваа мешавина може да го спушти високиот шеќер во рок од еден месец и да го одржува под контрола.