Овој напиток се препорачува дури и ако немате никакви тегоби. Болките во зглобови и грбот се нешто со кое се среќаваат огробен број луѓе.

Лицата кои патат од овој проблем знаат со какви непријатности се соочуваат, бидејќи им се оневозможени и наједноставни секојдневни активности.

Сепак, не треба веднаш да очајувате, бидејќи природата секогаш ни нуди решение. Пробајте го овој природен лек кој ќе направи болките да исчезнат и да се врати мобилноста во вашите зглобови.

Потребни состојки:

1 портокал
½ ананас или третина
2 круши
1 лимон
2 стапчиња целер (или 1 китка лист од целер)
1 парче свеж ѓумбир 2-3 см ( 1 лажичка во прав)
1 лажичка куркума во прав
1 лажица кокосово масло

Постапка:

Овошјето излупете го и исечкајте го, куркумата и ѓумбирот ако се свежи, исто така, излупете ги. Сите состојки измешајте ги во блендер. Добиената смеса испијте ја на гладно, а ако не можете одеднаш, остатокот складирајте го и чувајте го во фрижидер.

Овој напиток слободно можете да го пиете дури и ако ги немате гореспоменатите тегоби, бидејќи е исклучително здрав.

Сите состојки делуваат како антиоксиданти, ги исфрлаат токсините од крвотокот, ги намалуваат воспаленијата, болките, а се верува и дека ги убиваат клетките на ракот.