Две мултивитамински смеси кои го јакнат имунитетот и трајно ве заштитуваат од вируси и бактерии

Во аптеките може да пронајдете многубројни производи за јакнење на имунитетот, но тие сè повеќе губат на популарност поради својата неефикасност.

Тоа е сосем разбирливо со оглед на тоа што синтетичките препарати не можат да ги заменат природните производи кои се лесно достапни и многу поефикасни во лекувањето на различни болести.

Loading...

Доколку сакате или треба да го подобрите имунитетот, ви ги препорачуваме следните две природни смеси кои се лековити и се користат за деца и возрасни.

СМЕСА ЗА ДЕЦА

Потребни состојки:

100 г суво грозје
150 г ореви
100 г бадеми
2 лимони – кора и сол
100 г суви кајсии
100 г суви сливи
250-300 мл мед

Постапка:

Сомелете ги оревите, бадемите, сувото грозје и лимоновата кора (кората можете и да ја изрендате). Во мешавината додадете сок од два лимони, измешајте и потоа додадете суви сливи и кајсии (и нив најдобро е да се сомелат).

На крај, додадете мед и повторно промешајте. Смесата складирајте ја во тегла и оставете да отстои на суво и темно место еден до два дена. Потоа чувајте ја теглата во фрижидер.

На деца од 3-5 години се дава по една лажичка дневно (пред било кој оброк, најдобро пред појадок). На деца постари од 5 години се дава по 2 лажички дневно ( и двете пред оброк, најдобро пред појадок).

СМЕСА ЗА ВОЗРАСНИ

Потребни состојки:

200 г суви кајсии
200 г суви сливи
200 г суви смокви
200 г ореви
1 лимон – кора
50 мл коњак или ракија
250 мл мед

Постапка:

Сомелете го сувото овошје и лимоновата кора (или изрендајте ја кората), измешајте, додадете коњак или ракија и мед, па повторно измешајте. Смесата складирајте ја во тегла и оставете ја на суво и темно место еден до два дена. Потоа теглата чувајте ја во фрижидер. Земајте по една лажица пред оброк, најдобро пред појадок.

фото: ислустрација
Loading...