Најценетите женски лековити билки кои помагаат при неплодност, полицистични јајници, нередовни циклуси. Жените отсекогаш се потпирале на природата како извор на здравје и лековити билки кои можат да помогнат при различни состојби.

Неправилните м енструални циклуси можат да бидат причинети од најразлични фактори, помеѓу кои и посериозни здравствени проблеми. Секоја жена во својот живот барем петпати се соочува со нередовни циклуси, а причините можат да бидат: вишок килограми, с трес, бременост, полицистични јајници, ендометриоза и многу други.

Полицистичните јајници доколку не се третираат навремено можат да формираат миоми во матката или цисти, а во најлош случај може да доведе и до неплодност.
Со модерниот начин на живот, статистички се пресметува дека 10% од жените во Америка стра-даат од овој синдром.

Меѓу растенијата што го штитат здравјето на жените, најистакнати се кантарионот, дамската мантија (вркута), ајдучка трева, бреза, кантарион, жалфија, невенот и валеријана – најприносните дарови на природата.

Секоја жена треба да ги има во домашната аптека. Секако, не очекувајте резултати веднаш, потребно е време и трпеливост. Но, не заборавајте дека женското здравје е од витално значење.

Овие билки го смируваат воспалението, отокот, имаат силно антибактериско дејство, се користат за лекување на неплодност, но воедно се и одличен регулатор на хормоните, истовремено се лек за полицистични јајници, ги ублажуваат симптомите на ПМС, постменопаузната деп-ресија и помагаат во губење на в ишокот к илограми.

Овие билки се користеле уште од античко време, а во средниот век се сметало дека можат да ја зачуваат младоста на жената. Швајцарскиот билкар Јохан Кинкл тврди дека 30% од гинеколошките операции може да се избегнат со употреба на чај од кантарион.

КАНТАРИОН. Покрај споменатите ефекти врз здравјето на жените, кантарионот делува и против ми-омите, цистите и ендометриозата, ги олеснува симптомите на ПМС и го регулира циклусот. Кантарионот се користи и за б олна и т ешка мен-струација, бидејќи содржи танини и кои го нормализираат кр-вавењето.

Чај за плодност

Измешајте иста количини кантарион и валеријана, а потоа ставете лажичка од смесата во 200 мл врела зовриена вода. Потоа поклопете го чајот и оставете да отстои некое време, не помалку од половина час. Процедете и пијте по три чаши чај на ден три месеци по ред, со паузи за време на мен-струалниот циклус.

Дамска мантија (вркута) и малина

Измешајте 50 г лист од дамска мантија и 25 г лист од малина. Ставете една полна лажица во 200 мл врела зовриена вода. Поклопете го садот и почекајте најмалку триесет минути. Може да земете најмногу три чаши од овој пијалак во текот на 24 часа.

За полицистични јајници

Измешајте исти количини од кантарион, амброзија и невен, а потоа ставете три лажици од оваа смеса во литар зовриена вода и оставете да отстои поклопено половина час, а потоа процедете. Може да пиете до три чаши, но само неколку денови.

Подготовка на бања

200 грама сув или свеж кантарион сварете во три литри вода и прелијте го во бања со подготвена млака вода. Опуштете се во водата максимум десет до дваесет минути пред спиење.

Оваа бања ќе ги прочисти ин-тимните делови од настаните габи, инфекции и бактериски вани-нгитис. Секогаш избегнувајте миење со многу топла вода бидејќи, инфекциите побрзо се шират во топла средина.

Супер женски чај за цисти и м иоми

Постапка: Измешајте амброзија и кантарион во исти количини. За една чаша чај, потребно ви е една лажичка од смесата да измешате со 250 мл зовриена вода, поклопете го садот и оставете да отстои 10 – 15 минути, а потоа процедете. По желба може да се заслади со мед. Пијте 2 – 3 чаши на ден.

Овој чај го регулира менструалниот циклус и ја ублажува б олката, вклучувајќи ја б олката во гра-дите. Исто така помага во лекување на габичните инфекции, воспаление на уринарниот тракт, „бело пра-ње“ и воспаление на јајниците.

Чајот е одличен лек против полицистичните јајници, ги ублажува непријатните симптоми на ПМС и менопауза. Ги балансира хормоните, го зајакнува ѕидот на мат.ката и со тоа ја намалува склоноста кон абор-тус, воедно го зајакнува целиот репродуктивен систем.

По шест недели кон-сумирање на овој чај, направете пауза од четири недели. Бремените жени не треба да ја пијат оваа мешавина од чај. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска