Напомена: рецептот на Анте Крешиќ за мешавината од мед и лековити билки, за НМД сè уште е непозната и непотврдена. Во продолжение се споменува рецептот на Босанката која се излекувала со рецептура од мед и ѓумбир, кој во целост е пренесен.

“Ракот е наводно неизлечива болест за која нема лек, така ќе ви речат многу доктори, ќе ве отпишат од живите, ќе ве испратат на хемотерапија да ве уништи до крај, па кој жив, кој мртов.

Но, нејасно е зошто тогаш масовно во светот луѓето без никакви поголеми проблеми се ослободуваат од тој злокобен рак со помош на природни лекови кои модерната медицина никогаш нема да ги признае, секако – природата не може да биде патентирана и како таква не носи никаков профит.” – А.К.

Сведоштвата на луѓето кои се излекувале од рак се неверојатни; некои го излекувале со морков, други со канабис, трети со куркума, сода бикарбона, а сега се јавува човек кој од оваа злокобна болест се ослободил со помош на мед.

Пред 15 години и повеќе, лекарите во Загреб на Анте Крешиќ му дијагностицирале многу тежок облик на карцином – рак на бели дробови и притоа му кажале дека нема да живее уште долго.

Но, Крешиќ со помош на мед и лековити билки во целост го излекувал ракот и денес живее здрав и се занимава со пчеларство.

Од злокобната болест се излекувал со помош на мед и други лековити билки, а за тоа сведочи еден куп медицинска документација која Крешиќ на сите со задоволство им ја покажува.

Еве го неговото сведоштво:

-Од болница бев испишан во четвртиот месец, а веќе од летото наваму сум друг човек.

Кога за тие неколку месеци отидов на контрола во Загреб, лекарите не можеа да поверуваат дека се’ уште сум жив, а потоа ништо не им беше јасно кога ги видоа резултатите – се присетува Крешиќ.

Лекарите му рекле да продолжи и натаму со својата терапија. Ракот на бели дробови, благодарение на медот и лековитите билки, набргу исчезнал, а наодите од неговата крвна слика биле како никогаш да немал здравствени проблеми.

Здрав и во полна снага, денес се занимава со пчеларство, а своите искуства ги споделува со луѓето од цел свет кои доаѓаат кај него за да им помогне.

Доаѓаат луѓе кои ги погодила слична судбина и јас им прераскажувам низ што се’ јас поминав и како се излекував.

Моите рецепти им помагаат и им даваат надеж – вели Крешиќ и смета дека тоа е негова човечка и секаква друга должност.

Дека медот е лековит познато е уште одамна. Во народната медицина овој пчелин производ се користи со стотици години.

А благодарение на својот исклучителен состав, одамна се смета за света храна и еден од најважните природните лекови за лекување на широк спектар болести.

Во гробницата на фараонот Тутанкамон пронајдени се садови со се’ уште квалитетен мед кој може да се јаде, а стар преку 3000 години.

За време на војните Грците и Римјаните го користеле медот како средство за јакнење и лекување на организмот, како и за брзо лекување на раните.

Медот се користел и во религиозни цели, за балсамирање на умрените, а долго во историјата го користеле исклучиво само богатиот сталеж, бидејќи бил многу скап.

За добивање на оваа златна густа течност, заслужни се пчелите кои слаткиот цветен нектар го претвораат во мед со различен вкус, боја, мирис и состав.

Дека медот може да го излекува ракот ако се комбинира со некои зачини како борови иглички, ѓумбир и други билки, потврдуваат бројни сведоштва.

Босанката која го излекувала ракот со мед и ѓумбир го испраќа својот рецепт во надеж дека на некои луѓе ќе им помогне.

Таа имала рак на ендокрините жлезди и била на апарати дури 20 дена. Никој не верувал дека таа ќе успее да се излекува.

Но, започнала да го користи рецептот на база мед и ѓумбир, па за само неколку денови се вратила во живот.

Успеала да се излекува без хемотерапија, без операција и други лекови, а сега како што таа тврди – пука од здравје, бидејќи злокобната болест во целост се повлекла.

Рецептот кој таа им го дала на луѓето е следниот:

Потребни ви се два поголеми корења ѓумбир кои со помош на блендер или ренде ситно ќе ги исечкате. Потоа, иситнетиот ѓумбир се помешува со половина килограм мед.

Но оваа жена напоменува дека е многу важно медот да биде домашен и да го купувате од доверливи пчелари, од проверени извори.

Вака приготвениот мед складирајте го во помали теглички, а се консумира од 3 до 4 пати дневно, по една супена лажица.

Металот е строго забранет, користете пластична или дрвена лажица, а првите ефекти од оваа смеса ќе ги забележите веќе после 4 дена.

При лекувањето важно е да останете позитивни и што и да ви кажат докторите да не потклекнувате. Важно е да бидете истрајни и да борите со сите расположиви средства.

Сега тука е и медот, на сите лесно достапна благодет која како што можеме да видиме може да ги излекува луѓето од најтешки облици на карцином – дури и тогаш кога ќе ви велат дека нема да живеете уште долго.

Напомена: рецептот на Анте Крешиќ за мешавината од мед и лековити билки, за НМД сè уште е непозната.

Коментар на Erhani Mullaaliu:

“Pozdrav jas licno da vi kazam oti mnogu sum blagodaren i se cuvstvivam super od med gumbur i luk go koristam veke 2 godina i super sum zatoa bi vi go prepracal ovoj lek e mnogu koristen i ne e mnogu skap pa vashe e da probate”