Безобразно сочни коцки со мак

Потребни состојки:

4 јајца

150 г шеќер

1 прстофат сол

150 г путер

200 мл млеко

250 г мелен мак

50 г чоколадо за готвење

15 мл рум

2 ванилин шеќер

2 лажици мармалад од шипки

За глазура:

150 г бело чоколадо

1 лажица масло

3 лажици слатка павлака

*можете по ваш избор да ја направите чоколадна од темно чоколадо

Постапката погледнете ја во видеото:

Претходна статијаМногу вкусен колач со кокос и ореви
Следна статијаНајтежок облик на рак успеав да излекувам со мед: Моја должност е да ви го пренесам рецептот!