Најтежок облик на рак успеав да излекувам со мед, а моја должност е да ви го пренесам рецептот

Напомена за читателите: рецептот на Анте Крешиќ за мешавината од мед и лековити билки, за НМД сè уште е непозната и непотврдена, а според неговите изјави, рецептот се разликувал од човек до човек во зависност од проблемот. Во продолжение се споменува рецептот на жената од Босна која се излекувала со рецептура од мед и ѓумбир, кој во целост е пренесен.

За жал, Анте Крешиќ од пред неколку месеци веќе не е меѓу нас (10/2020), а од него се простија голем број луѓе и пријатели кои ја почитуваа неговата несебична посветеност и желбата да им се помага на другите со слична судбина како неговата. Тој во својата долгогодишна борба со болеста, проучи бројни лековити билки и комбинации на база мед, па за секој човек поединечно изготвувал посебен и различен од другите рецепт.

НЕМА ТАЈНИ – велеше тој. Анте Кресиќ истакнуваше дека неговиот успех во лекување на болните не е заснован на некоја тајна, како што другите мислат. За тоа како настануваат типизирани производи за бели дробови и жлезди со внатрешно лачење, тој во една прилика изјави:

”Станува збор за посебно третирани медови и додатоци од одредени билки кои помагаат при одредени тегоби, како и пчелини производи како што се полен, прополис и матичен млеч.“

Во приготвувањето на лековитите препарати и препознавање на проблемите и причините за болестите пчеларот се стекнал со големо искуство, но верувал дека во тоа му помогнал Бог пред сè и некоја интуиција или чувство за проникнување во коренот на проблемот.

“Најважно е да се пронајде причината на проблемот, па со решавање на причината се решаваат и последиците на тој проблем. “ – А.К. Во продолжение следат некои негови изјави во врска со рецептурите, како и оргиналниот рецепт на Босанката со кој таа успеала да се излекува.

“Ракот е наводно неизлечива болест за која нема лек, така ќе ви речат многу доктори, ќе ве отпишат од живите, ќе ве испратат на хемотерапија да ве униш-ти до крај, па кој жив, кој мр-тов.

Но, нејасно е зошто тогаш масовно во светот луѓето без никакви поголеми проблеми се ослободуваат од тој з-локобен рак со помош на природни лекови кои модерната медицина никогаш нема да ги признае, секако – природата не може да биде патентирана и како таква не носи никаков профит.” – А.К.

Сведоштвата на луѓето кои се излекувале од ра-к се неверојатни; некои го излекувале со морков, други со канабис, трети со куркума, сода бикарбона, а овојпат се појави човек кој од оваа з-локобна болест се ослободил со помош на мед.

Пред 15 години и повеќе, лекарите во Загреб на Анте Крешиќ му дијагностицирале многу тежок облик на кар-цином – р-ак на бели дробови и притоа му кажале дека нема да живее уште долго.

Но, Крешиќ со помош на мед и лековити билки во целост го излекувал ра-кот ипродолжил да се занимава со пчеларство. Од з-локобната болест се излекувал со помош на мед и други лековити билки, а за тоа сведочи еден куп медицинска документација која Крешиќ на сите со задоволство им ја покажува.

Па, еве го неговото сведоштво од тоа време: “Од болница бев испишан во четвртиот месец, а веќе од летото наваму сум друг човек. Кога за тие неколку месеци отидов на контрола во Загреб, лекарите не можеа да поверуваат дека сè уште сум жив, а потоа ништо не им беше јасно кога ги видоа резултатите – се присеќавал Крешиќ.

Лекарите му рекле да продолжи и натаму со својата терапија. Ра-кот на бели дробови, благодарение на медот и лековитите билки, набргу исчезнал, а наодите од неговата кр-вна слика биле како никогаш да немал здравствени проблеми.

Здрав и во полна снага, денес се занимава со пчеларство, а своите искуства ги споделува со луѓето од цел свет кои доаѓаат кај него за да им помогне. “Доаѓаат луѓе кои ги погодила слична судбина и јас им прераскажувам низ што сè  јас поминав и како се излекував.

Моите рецепти им помагаат и им даваат надеж – вели Крешиќ и смета дека тоа е негова човечка и секаква друга должност. Дека медот е лековит познато е уште одамна. Во народната медицина овој пчелин производ се користи со стотици години.

А благодарение на својот исклучителен состав, одамна се смета за света храна и еден од најважните природните лекови за лекување на широк спектар болести. Во гробницата на фараонот Тутанкамон пронајдени се садови со сè уште квалитетен мед кој може да се јаде, а стар преку 3000 години.

За време на војните Грците и Римјаните го користеле медот како средство за јакнење и лекување на организмот, како и за брзо лекување на раните. Медот се користел и во религиозни цели, за балсамирање на умрените, а долго во историјата го користеле исклучиво само богатиот сталеж, бидејќи бил многу скап.

За добивање на оваа златна густа течност, заслужни се пчелите кои слаткиот цветен нектар го претвораат во мед со различен вкус, боја, мирис и состав. Дека медот може да го излекува ра-кот ако се комбинира со некои зачини како борови иглички, ѓумбир и други билки, потврдуваат бројни сведоштва.

Босанката која го излекувала ракот со мед и ѓумбир го испраќа својот рецепт во надеж дека на некои луѓе ќе им помогне. Таа имала ра-к на ендокрините жлезди и била на апарати дури 20 дена. Никој не верувал дека ќе успее да се излекува.

Но, започнала да го користи рецептот на база мед и ѓумбир, па за само неколку денови се вратила во живот. Успеала да се излекува без хе-мотерапија, без опе-ра-ција и други лекови, а сега како што таа тврди – пука од здравје, бидејќи з-локобната болест во целост се повлекла.

Рецептот кој таа им го дала на луѓето е следниот: Потребни ви се два поголеми корења ѓумбир кои со помош на блендер или ренде ситно ќе ги исечкате. Потоа, иситнетиот ѓумбир се помешува со половина килограм мед.

Но оваа жена напоменува дека е многу важно медот да биде домашен и да го купувате од доверливи пчелари, од проверени извори. Вака приготвениот мед складирајте го во помали теглички, а се консумира од 3 до 4 пати дневно, по една супена лажица.

Металот е строго забранет, користете пластична или дрвена лажица, а првите ефекти од оваа смеса ќе ги забележите веќе после 4 дена. При лекувањето важно е да останете позитивни и што и да ви кажат докторите да не потклекнувате. Важно е да бидете истрајни и да се борите со сите расположиви средства.

Сега тука е и медот, на сите лесно достапна благодет која како што можеме да видиме може да ги излекува луѓето од најтешки облици на кар-цином – дури и тогаш кога ќе ви велат дека нема да живеете уште долго.

Коментар на Erhani Mullaaliu: “Поздрав, јас лично да ви кажам оти многу сум благодарен и се чувствувам супер со мед, ѓумбир и лук, а го користам веќе втора година и супер сум, па затоа би ви го препорачал овој лек кој е многу корисен и не е многу слап, па ваше е да пробате.”

Претходна статијаСрбија е втора во Европа по број на вакцинирани: Штом ја примите вакцината, не ги бакнувајте децата и внуците
Следна статијаМАМБА – Најбрзата торта без печење со вкус кој “ќе ве падне од столче”