НАЈСТАРИОТ И НАЈМОЌНИОТ ПРИРОДЕН ЛЕК: Комбинација од две состојки, кои го опоравуваат целиот организам. Традиционалната народна медицина смета дека оваа комбинација на состојки е најдобрата превенција од многу болести, но и ефикасен лек.
Лукот е меѓу најпопуларните и најкористените зеленчуци во целиот свет. Дури и непријатниот мирис и остар вкус не ги обесхрабруваат луѓето да го јадат суров. На што го должи неговиот успех?

Покрај тоа, не се користи само во готвењето, туку се смета и за лек за многу болести, вклучувајќи ја и обичната настинка. Сирупот од лук се смета за најпопуларниот народен лек. Иако звучи многу апетитивно, овој природен лек што го користеле нашите баби и прабаби повторно се враќа.
Рецептот е едноставен – се што треба да направите е да додадете голема количина мед во лук и да го оставите кратко време да се ослободи сокот. За жал, сирупот има непријатен вкус и мирис – сладост, измешана со зачинета арома на лук. И покрај фактот дека медот малку ги омекнува суровите ноти, мирисот на лук не може да се избегне.
Иако идејата за комбинирање на лук и мед изгледа малку контроверзна и одбивна, лекот што произлегува може да направи чуда. Со векови, сирупот од лук е ценет поради неговата способност да се бори против настинки и да го зајакне имунитетот.
Самиот лук е меѓу најздравите зеленчуци кои обезбедуваат богатство од вредни витамини и минерали, како и бактерицидни и хранливи материи кои имаат позитивен ефект врз имунолошкиот систем на телото.
Сирупот од лук е првенствено познат како експекторант благодарение на соединенијата што ја разредуваат слузта акумулирана како резултат на болеста. Употребата на сируп од лук генерално се препорачува за време на есен-зима, кога телото е најподложно на инфекции.
Главната задача на сирупот е да го исчисти горниот респираторен тракт. Неговите експекторантни својства помагаат во третманот на упорна кашлица, безразлика дали станува збор за сува или слузава. Овој ефикасен природен лек е исто така корисен во третманот на б олки во грлото, фарингитис, ларингитис и синузитис.
Сирупот од лук главно се користи за лекување на настинки, но добро функционира и за проблеми со мочниот меур, бидејќи флавоноидите во лукот дејствуваат како диуретици. Покрај тоа, тие имаат омекнувачки ефект во случај на високо ниво на уреа во кpвтa и протеини во урината.
Покрај тоа, тој е одличен антисептик – кога се применува локално, помага при лекување на инфекции на кожата и го забрзува заздравувањето на paнитe. Ги ублажува изгорениците и ја ублажува б олката по каснување од инсекти.

Исто така се користи во народната медицина како чудотворен лек, на пример за ревматски болки. Овој природен лек е многу богат со вредни витамини како А, Б1, Б2, Ц и ПП, како и минерали: цинк, фосфор, селен, калциум и железо.
Цинкот учествува во регулирањето на работата на внатрешните орга-ни, вклучувајќи го и панкреасот, што влијае на правилното лачење на инсулин. Покрај тоа, има корисен ефект врз кос-ките и помага при лекување на ревматизам.

Цинкот е многу важен елемент за кожата, косата и ноктите, а неговиот недостаток доведува до влошување на состојбата на кожата. Покрај тоа, овој минерал помага во третманот на акни и чиреви.
Селенот се наоѓа во природата во микроскопски количини, но е многу важен елемент за правилно функционирање на човечкото тело. На прво место, неопходно е за правилно функционирање на ензимите кои ги штитат клетките од оште-тување од слободните радикали и ток-сини.

Селенот е исто така неопходен за правилно функционирање на тироидната жлезда. Покрај тоа, помага во третманот на болки во ревматоиден артритис и е лек за депре-сија.

Фосфорот е одговорен за здравјето и цврстината на кос-ките и забите. Тоа е исто така важен елемент за правилно функционирање на нервниот систем, вклучително и спроведување на нервните импулси долж нервните влакна, како и одржување на киселинско-базната рамнотежа во телото.

Витаминот Ц, исто така наречен аскорбинска киселина, е најпопуларниот витамин што се користи за зајакнување на имунитетот и е познат како лек за настинки. Токму овој витамин е најактивен во сирупот од лук.

Витаминот Ц е од големо значење за функционирањето на организмот, имајќи предвид дека учествува во многу различни процеси кои потекнуваат од него. Покрај тоа, аскорбинска киселина е моќен антиоксиданс кој ги уни-штува слободните радикали, одговорни за процесот на стареење на кожата.

РЕЦЕПТ: Излупете и исечете 2-3 големи главици лук на помали парчиња. Ставете во тегла, а одозгора прелијте со мед. Најдобро е да користите тегла од 1 литар. Оставете ја смесата поклопена да отстои околу 5 часа додека лукот да го испушти својот сок.

По изминатиот период, процедете го сирупот преку газа. За да го подобрите ефектот на овој природен лек, можете да додадете сок од лимон или ѓумбир во него.

Сируп од лук за деца и бремени жени

Жените не треба да се лечат сами доколку очекуваат бебе, дури и во случај на обична настинка треба да се консултираат со нивниот лекар. Сепак, сирупот од лук е неопходен лек за бремени жени бидејќи имунитетот им е послаб, а е безбеден за бебето.

Децата над 1 година можат безбедно да кон-сумираат сируп од лук како природен лек за кашлица. Максималната доза за дете е 1 лажичка двапати на ден, додека возрасни кон-сумираат по 1 голема лажица, трипати на ден, најдобро 1 час пред оброк.

Сирупот од лук е експекторант и не треба да се користи преку ноќ. Најдобро е да се земе максимум 2-3 часа пред спиење. Сирупот од лук чувајте го во цврсто затворена стаклена тегла. Ги задржува своите корисни својства до 2 седмици, но само ако се чува во фрижидер. На собна температура брзо ќе ги загуби сите свои придобивки.