Најсилниот природен лек на светот – рецепт стар со векови за лекување на алергија

Доколку патите од кивање, солзење на очите, течење од нос, црвенило и отоци на слузокожата, особено пролетно време, веројатно станува збор за симптоми на алергија.

На пазарите ќе пронајдете безброј хемиски средства кои имаат краткорочни резултати во решавањето на овој проблем.

Во ублажување на симптомите може да помогне оваа природна мешавина против алергија која ја користеле нашите предци.

Потребни состојки:

1 лажичка мелен црн ким (црно семе)
2 лажици мед
2 чешниња лук, рендани

Постапка:

Сомелете го црниот ким и лукот (или ситно изрендајте го), па состојките измешајте ги во еден сад. Додадете две супени лажици. Промешајте додека убаво да се изедначи смесата.

Ова се основните мерки, а вие секако зголемете ја количината според потребите.Вака приготвената смеса се чува во фрижидер.

Се употребува по една супена лажица наутро на гладен стомак, секојдневно во текот на три седмици.

Деталите можете да ги погледнете во видеото:

Претходна статијаСлатко од црвени цреши превкусно како мед – со трик како полесно да се исчистат од семките
Следна статијаСекое утро започнете го со овој напиток: За 2 седмици ќе имате 0 грам сало на вашиот стомак