НАЈСИЛНИОТ ЛЕК ЗА РЕГУЛИРАЊЕ НА ШЕЌЕРОТ: Запишете си го рецептот, зашто многу лесно се приготвува…Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

500 г смрекинки (исчистени и зрели бобинки)
3 литри вода
1 лимон

ПОСТАПКА:

Ставете ги бобинките од смрека во стаклена тегла 3-5 литри, и прелијте ги со водата. Додајте сок од еден лимон и оставете го да отстои неколку дена (од 3 до 5 дена). Сокот е подготвен за пиење кога смрекинките ќе почнат да паѓаат на дното.

Кога сите бобинки од смреката ќе потонат на дното (задолжително следете го овој процес), почекајте сите бобинки да паднат на дното, па дури тогаш процедете ја течноста и сокот е подготвен за пиење.

Пијте секое утро по една чаша. На почетокот можете да пиете по 3 чаши дневно: пијте еден час наутро на празен стомак, а другите две чаши во редовни интервали во текот на денот, а потоа редуцирајте на една чаша, само наутро

Сокот од смрека исто така може да има ефект врз слабеењето. Сокот ја чисти крвта, ги отстранува токсичните гасови, го чисти црниот дроб. Сепак, не се препорачува за луѓе со слаби бубрези и бремени жени.

Пред употреба на препарати од народната медицина секој треба да се советува со својот лекар.