ЛИМОН, ЛУК И ОЦЕТ: Исклучително моќна мешавина која ги отстранува најлошите срцеви блокади и ги одржува артериите здрави…

Исклучително моќен рецепт…

Мешавина од лук од лимон – Можеби размислувате да ги користите овие супер здрави состојки за да ја зачините рибата или да направите домашен прелив за салата. Па, нема да зборуваме сега за тоа.

Овие две намирници се веројатно едни од најздравите намирници во светот. Лимонот и лукот се богати со здрави хранливи материи и имаат многу здравствени придобивки за човечкото тело.

Значи, еден од начините на кои оваа моќна и здрава комбинација може да помогне е преку подобрување на здравјето на вашите артерии.

Кога нивото на ЛДЛ или лошиот холестерол е превисоко, тој може да се акумулира во ѕидовите на артериите. Ова го намалува протокот на крв и ве става на ризик од срцев или мозочен удар.

Постојат лекови кои можат да ви помогнат со оваа состојба, но зошто да не користите природно решение ако лекарот не ви препорачал поинаку? Природните се покорисни и немаат никакви несакани ефекти.

На пример, јадењето повеќе лук и лимон е добро за вас и може да помогне во намалувањето на лошиот холестерол, но сепак нема да го замени вистинскиот лек од вашиот личен лекар, но дефинитивно ќе ви помогне.

Мешавина од лимон и лук – совршена за отстранување на блокадите на срцето:

Прв метод:

1 чаша сок од лимон
1 чаша сок од ѓумбир (исечкајте го ѓумбирот и исцедете го потребниот сок)
1 чаша сок од лук (исечкајте го лукот и исцедете го потребниот сок)
1 чаша јаболков оцет

Прво треба да ги измешате сите наведени состојки и да готвите половина час на умерено ниска температура.

Потоа, кога тоа ќе се направи, смесата треба да се остави да се излади. Кога ќе се излади, додајте 3 чаши природен мед. Соодветно можете да ги намалите состојките и да подготвите помала количина.

Оваа смеса треба да се префрли во тегла и да се стави во фрижидер. Како се користи: Од оваа смеса треба да земате по една лажица секое утро пред појадок.

Втор метод:

6 лимони (излупени), исечени на мали парчиња
30 чешниња лук, исечени на коцки

Сите состојки ставете ги во блендер и изблендирајте. Потоа истурете ја смесата во сад и додајте 2 литри вода. Оставете да зоврие, па намалете и варете 5 минути.

Потоа тргнете го од оган и оставете да се излади. Кога ќе се олади, процедете ја течноста и префрлете ја во стаклено шише. Остатоците треба да ги фрлите. Смесата чувајте ја во фрижидер.

Како се користи:

Треба да пиете 50 мл дневно во текот на 3 недели. Потоа треба да одморите 1 недела. После тоа, повторно треба да пиете 50 мл на ден во текот на 3 недели. Овој метод на чистење можете да го повторувате на секои 6 месеци.

Трет метод:

Сè што треба да направите е да ставите 3 лимони и 15 чешниња лук во блендер. Потоа додајте вода по потреба и измешајте.

Ако сакате, додајте малку шеќер или мед по вкус. Истурете ја смесата во метален сад (тенџере). Потоа повторете го истиот процес со уште 3 лимони и 15 чешниња лук. Кога ќе завршите со втората смеса, треба да додадете литар вода во блендерот и таа вода да ја истурите во тенџерето.

Потоа тенџерето се става на шпорет и се вари. Кога ќе почне да врие, намалете ја топлината на средно и варете 5 минути. Кога ќе биде готово, процедете ја смесата и истурете ја во друг сад.

Сега, кога целата течност е во садот, оставете ја да се излади. Откако смесата ќе се излади, истурете ја во тегла со помош на цедалка и инка.

Може да биде потребно извесно време додека смесата да помине низ филтерот (помагајте си со лажица за побрзо са се процеди).

Ќе добиете приближно 3 до 4 литри од овој лек. Мора да го чувате шишето во фрижидер.

Запамтете: не користете пластични шишиња. Пластичните шишиња кои содржат топли течности може да предизвикаат сериозни здравствени проблеми. Пластичните честички во шишето влегуваат во течноста. Препорачуваме да користите само стаклени шишиња.

Како се користи: прво, треба да пиете 1 чаша од овој лек секој ден во текот на 3 недели. Потоа треба да одморите една недела. По 1 недела одмор, треба да пиете по 1 чаша дневно во следните 3 недели.

Овој метод е толку ефикасен што се препорачува да го правите само еднаш годишно или во секое време ако мислите дека поминало доволно време помеѓу третманите.

Ако сакате, можете да ја загреете течноста или дури да додадете малку вода или мраз и да го претворите во освежителен летен пијалак. Не грижете се за мирисот на лукот бидејќи лимонот го неутрализира.

Најдоброто нешто кај овој третман е тоа што е многу едноставен и лесен за изведување и не чини многу пари.

Постојат некои домашни лекови со кои дефинитивно треба да се обидете да ги отстраните блокадите на срцето и крвните садови. Нема да зажалите. Ви благодариме што прочитавте и не заборавајте да ја споделите оваа статија со вашите пријатели на Фејсбук.