Лененото семе има повеќекратно дејство врз срцето и к рвните садови. Спречува појава на воспаление, го регулира срцевиот ритам и го намалува високиот к рвен притисок. Им се препорачува на дијабнетиари, бидејќи со секојдневна кон.сумација лененото семе го регулира шеќерот во к рвта.

Помага во контрола на лошиот холестерол кој може да доведе до појава на срцеви болести. Лененото семе спречува срцев и мозочен у дар така што го намалува воспалението кое настанува со таложење на наслагите во артериите.

ленено семе

За здравје на срцето и к рвните садови земајте редовно ленено семе најдобро за појадок помешани со јогурт. Ситните семчиња може да ги јадете цели, но најдобро е свежо да ги сомелите пред јадењето.

Исчистете ги цревата и грижете се за вашето здравје!

Познато е дека лененото брашно помага и во лекување на болести како што се гастритис, колитис, чир на желудник и дуоденален улкус, ја регулира дебелината. И, се разбира, ги чисти цревата!

За вас подготвивме к урс за прочистување од 21 ден, по што вашиот дигестивен систем ќе работи како часовник. Многу е едноставно: сè што ви е потребно се ленено брашно/ мелено ленено семе и јогурт/кефир. Треба да ги измешате во правилни пропорции.

Лененото семе со јогурт е одличен лек, особено за дебелина

Овој метод овозможува брзо нормализирање на телесната тежина и согорување на масните наслаги. Забележан е позитивен ефект врз регулацијата на липидниот метаболизам.

Брашното од ленено семе е во состојба да апсорбира и ели.минира ток-сини од организмот, да го намали нивото на лошиот холестерол во к рвта…

Индикации за употреба: воспалителни процеси на слузокожата на горниот респираторен тракт; гастроинтестинален тракт; колитис; чир на желудникот и дванаесетпалечно црево; болести на уринарниот тракт; циститис; пилонефритис; прекумерна телесна тежина; нарушен липиден метаболизам

РЕЦЕПТ – за чистење на цревата со брашно од ленено семе

Три седмици наместо појадок к онсумирајте ја оваа смеса:

ПРВА седмица: 1 лажица мелено ленено семе помешано со 100 мл кефир

ВТОРА седмица: 2 лажици мелено ленено семе помешано со 100 мл кефир

ТРЕТА седмица: 3 лажици мелено ленено семе помешано со 150 мл кефир.

Најдобро е сами да си го мелете лененото семе непосредно пред употреба. Немојте да правите залихи за повеќе денови, зошто семето може да оксидира и после не е добро за употреба. Најдобро е за секое утро – нова порција.

Оваа смеса треба да се кон.сумира наместо појадок. Задолжително треба да се пие многу вода, најмалку 2 литри дневно. Одлични резултати се постигнуваат со кон.сумирање на медена вода и ако јадете салата од зелка, морков и цвекло за вечера.

Која е врската помеѓу чистењето на дебелото црево и слабеењето

Можеби се прашувате зошто треба да го исчистите дебелото црево за да изгубите вишок телесна тежина. Она што е познато како „о тпадни производи“ може да застои и да се наталожи во цревата и да се чувствувате лошо и подуено.

Обично ова се случува ако вашиот дневен внес е неизбалансиран, доколку јадете премногу тешка храна што содржи бело брашно, рафиниран шеќер и маснотии, по што чувствувате болки во стомакот, непријатност, зголемување на телесната тежина, алергии, тешко варење и бавен метаболизам.

Од моментот кога ќе одлучите да го исчистите дебелото црево за да изгубите на тежина или да се ослободите од сите о тпадоци, треба да ја промените вашата исхрана и да вклучите повеќе здрави производи (овошје, зеленчук, интегрални житарици, ореви и друга храна, кои се богати со растителни влакна).