НАМАЛЕТЕ ГО СТОМАКОТ: Напиток со краставица, здраво тело за седум дена

Голем број проблеми со здравјето доаѓаат токму од „нечистотиите“ кои остануваат во дебелото црево. Затоа треба неколкупати годишно да се трудиме да го прочистуваме со помош на соодветна исхрана.

Еден од најпознатите лекови за овој проблем е меленото ленено семе кое преку ноќ отстојува во кефир. Се кон.сумира цела недела, а резултатите се повеќе од очигледни.

Постои и друга варијанта, со помош на овошје и зеленчук, кои содржат влакна, соединенија и шеќери, кои делуваат како лаксативи. Ова е рецептот кој ќе ви помогне за оваа цел:

Потребни состојки: 150 мл вода, четвртина исечкан ананас (една чаша), малку краставица околу 5-6 см, мал корен од ѓумбир, половина лимон

Постапка: Ананасот исчистете го и исечкјате го на коцки. Краставицата излупете ја, па и неа исечкајте го. Ѓумбирот исто така излупете го и исечкајте го. Потребно ви е околу 1-2 полни супени лажици рендан ѓумбир или помало парче од 3-5 см. Исцедете го сокот од лимонот.

Сите состојки ставете ги во блендер и измиксајте ги додека да добиете еднолична смеса. Добиената количина поделете ја на два дела. Напитокот се пие наутро и навечер во текот на седум дена без прекин. Со редовна употреба видно се намалува стомакот и се намалуваат маснотиите. Постапката погледнете ја ОВДЕ.

Еве уште еден сличен рецепт, со малку изменети состојки:

Потребни состојки: половина краставица, парче ананас, еден исцеден портокал, едно зелено јаболко, гел од алое вера

Постапка: исечете ги овошјата и зеленчуците на парчиња и ставете ги во блендер. Додајте го гелот од алое (една доза според упатството) и изблендирајте. Разредете ја добиената смеса со 200 милилитри вода и сок од портокал. Можете да го пиете еднаш до двапати дневно, задолжително еднаш наутро пред оброкот.

Дебелината е вистински проблем. Таа има голем негативен ефект врз здравјето и може да предизвика голем број на болести, како што се дијабетес и хипертензија. Луѓето со прекумерна тежина обично се обидуваат да ги следат ст.рогите д иети или дури и да направат липосукција, верувајќи дека немаат друга алтернатива.

Но, секогаш постои излез, но природните начини секогаш бараат посветеност, упорност и редовност. Зошто да не пробате нешто природно и ефикасно? Ако сакате да ја намалите тежина без да си наш-тетите на вашето здравје, тогаш испробајте го и овој рецепт:

Потребни состојки: 1 краставица, 3 парчиња ананас, 1 дршка од целер, 1 лажица листови од магдонос

Постапка: измијте го овошјето и зеленчукот. Исечете ја краставицата на кругови. Здробете го целерот и магдоносот на мали парчиња. Додајте ги сите состојки во блендер. Измиксајте додека да добиете еднолична смеса.

Употреба: пијте го пијалокот наутро на празен стомак. Не додавајте шеќер или вештачки засладувачи. Пијте го овој пијалок не подоцна од 15 минути откако ќе го направите за да избегнете да ги изгубите неговите корисни својства.

Овој неверојатен сок е богат извор на витамини. Пијте го 7 дена и заборавете на стомачните масти! Ќе ги забележите резултатите во најкус можен рок и ќе се чувствувате поздрави и посилни. Слаби и задоволни!

Претходна статијаНАЈСИЛЕН ЛЕК ЗА СРЦЕ: Ги решава маснотиите и килограмите, спречува удар
Следна статијаНАЈЕВТИНИОТ СТАРИНСКИ КОЛАЧ – ЈУЛПИТА: Можам да го направам и со мижење, толку е лесен