Генетиката обично игра клучна улога во тоа дали ќе имате изразени проблеми со проширени и слаби кр-вни садови. Иако условите за живот влијаат и на појавата на оваа најчеста болест.

Ако вашата работа вклучува стоење или седење подолго време, големи се шансите вашите кр-вни садови да бидат оштетени. Проширените вени често може да се појават за време на бременоста или кај луѓе со прекумерна тежина бидејќи кр-вните садови во овие случаи се повеќе оптоварени од вообичаеното.

Исто така, зголемениот холестерол во кр-вта може да ги оште-ти вените или да ја влоши постојната состојба. Често се случува кога се земаат некои видови хормони или апчиња за контрацепција.

Изложувањето на сонце, употребата на солариум, носење несоодветни обувки со премногу високи или прениски потпетици може да предизвикаат проширени вени. Жените почесто с тра-даат од оваа состојба отколку мажите бидејќи ѕидовите на кр-вните садови се значително потенки.

Ослабувањето на кр-вните садови поради возраста може да предизвика проблеми со воспалени и проширени вени, како и прекин на циркулацијата во периферните кр-вни садови.

Ослободете се од проширените вени на природен начин

Луѓето често го игнорираат овој проблем, бидејќи б олката се смирува и престанува кога нозете ќе ги кренете на високо или ќе одморите, но ова не е трајно решение за овој проблем.

Покрај б олката што е присутна кај оваа болест, постои и опас-ност од формирање на тромб. Покрај класичните медицински методи, кои се користат во случај на проширени вени, потрошувачка на разни видови лекови, ласерско отстранување на проширени капилари, постојат и алтернативни методи за решавање на овој проблем.

Најдобри креми и мевлеми за вени – рецепти

Кога станува збор за проширени вени на нозете, третманот со билки се покажа како исклучително решение, и не само на нозете.

Крем од костен за проширени вени

Кога го подготвувате овој крем за вени, важно е да најдете млади костени кои не се премногу тврди, за да можете да ги сомелете.

Соберете десетина поголеми костени и сомелете ги. Ставете ги мелените костени во стаклена тегла и прелијте го со 200 мл ракија или друг ал-кохол. Тинктурата треба да отстои на сонце седум недели.

По изминатиот период, потребно е да се процеди смесата и да се прелие во темно шише. Начин на користење: нанесувајте го овој лек на проширените вени секој ден. Местото не треба да се притиска, а смесата се нанесува во вид на облога или нежно директно на кожата.

Масло од гавез за проширени вени

Гавезот е растение што нашите предци го користеле за лекување на многу болести, од проширени вени, ревматска болка, хемороиди, нервни воспаленија, сè до проблематична кожа и акни.

Денес, гавезот се повеќе се користи во некои лекови и во производство на билни тинктури и креми за затегнување на кожата.  И покрај сите овие позитивни ефекти, гавезот има силно влијание врз централниот нервен систем и затоа мора да се користи во умерени количини во мали дози.

Гавез за проширени вени

Она што е важно да се забележи кога се користи гавезот е дека тој не смее да дојде во контакт со метални предмети, бидејќи станува ток-сичен. Затоа сè што се подготвува со овој корен се подготвува во саксии кои се изработени од керамика, стакло или пластика.

За да го подготвите овој крем или мевлем за вени, потребни ви се околу 6 лажици домашна свинска маст и 5 лажици сечкан корен од гавез. Маста е потребно да се стопи на ниска температура, се става во керамички сад и се меша со гавезот.

Кога смесата ќе се стврдне, истурете ја во стаклена тегла и чувајте ја во фрижидер.
Вака подготвениот крем за вени може да се нанесува неколку пати во текот на денот, по потреба.

Гел или чај од невен

Постојат многу билки кои можат да се користат за лекување на проширени вени.
Најлековит меѓу нив е невенот, кој со своето поволно дејство може да ја ублажи б олката во нозете.

Овој мевлем за вени може да се купи во аптеките, а исто така можете да го подготвите сами со чиста маст и цвеќиња невен. Цветовите од невен ја чистат кр-вта од лошиот холестерол и ја зголемуваат еластичноста на ѕидовите на кр-вните садови.

Затоа се препорачува да консумирате чај, дури и ако немате проблем со проширени вени. Превенцијата е често половина од здравјето, а лековитите својства на невенот се многубројни, така што една чаша чај би била корисна за вашето тело.

Невенот, исто така, има ефект за намалување на холестеролот, има благ седативен ефект и има антиинфламаторно дејство. Невенот го подобрува видот, се користи за лекување на инфекции на очите.

Мевлем од невен за вени – рецепт

За да подготвите домашен мевлем од невен, ви требаат околу половина килограм чиста свинска маст и ситно сечкан невен, околу 100 г. Неопходно е да се растопи маста (исто како кај гавезот) и да се внимава да не се прегрее, туку само да се стопи на тивок оган.

Додајте го ситно сечканот невен и мешајте неколку минути додека да се соедини и невенот формира убава жолта боја. Потоа оставете го мевлемот на собна температура да се олади.

Следниот ден загрејте ја повторно смесата само за да може да се процеди и ставете ја во сад со капак. Чувајте ја во фрижидер. Нанесете го овој мевлем неколку пати во текот на денот на погодената област.

Зелка – обвивка за тешки и уморни нозе

Корисните ефекти на зелката се познати не само за проблемите со проширени вени, туку и за други болести поврзани со циркулација и б олки во коските и зглобовите. Честопати сме слушнале како нашите баби зборуваат за придобивките од зелка за повреди, истегнувања или болни зглобови.

Самото растение има антиинфламаторно дејство. Затоа, препорачливо е да ставите свежи листови зелка на болното место и да ги фиксирате со памучна крпа. Може да искористите обична крпа или еластичен завој.

Оставете зелката да отстои додека да се исуши, а потоа заменете ја со нов лист. Кожата, која на некои места често може да биде воспалена и црвена, ќе добие нормална боја, а б олката значително ќе се намали.

Јаболков оцет

Друг начин да си помогнете себе си и на нозете е да користите облоги од јаболков оцет за проширени вени. Јаболковиот оцет се покажал како многу ефикасен во бор-бата против вкочанети нозе, грчеви во текот на ноќта и б олка во нозете.

За проширени вени, треба да натопите памучна крпа со јаболков оцет и да ја завиткате околу делот што ве б оли и да го оставите, по можност преку ноќ.

Ефектите се чувствуваат само по 15 дена, иако како и кај повеќето природни лекови, потребно е долго време да се користи одреден лек за да се почувствува подобрувањето.

Спречување на проширени вени

Ако спаѓате во групата луѓе кои имаат предиспозиција од појава оваа многу честа болест, тие треба да применат некои активности што можат да ја спречат болеста или да ја ублажат.

Како најдобра превенција се препорачува вежбањето. Секојдневно одвојте 1 час за да извежбате, а на тој начин ќе ја подобрите циркулацијата.

Начинот на живот предизвикува проширени вени

Некои од мерките за превенција се поврзани со секојдневните навики. Бидејќи жените се повеќе склони кон оваа болест, им се препорачува да се грижат за начинот на кој седат. Нозете не треба да се држат прекрстени, бидејќи тоа дополнително ја спречува нормалната циркулација и доведува до влошување на проблемот.

Исхраната игра важна улога во превенцијата и третманот на проширени вени и испукани капилари

Лекарите препорачуваат консумирање храна богата со растителни влакна што го стимулира варењето, го забрзува метаболизмот и варењето на храната. Бидејќи на тој начин се намалува притисокот врз кр-вните садови.

Општата препорака за внесување повеќе овошје и зеленчук и доволно вода важи и во овој случај. Ако вашата работа вклучува долго седење, обидете се да се истегнувате од време на време, да ги истегнувате нозете и на тој начин барем малку да го намалите притисокот врз кр-вните садови.

Исто така, дебелината е нешто што може да го отежни заздравувањето и дополнително да го комплицира проблемот со вените. Прекумерната тежина е еден од факторите на ризик. Бидејќи со тежината, притисокот врз sидовите на веќе оштетените кр-вни садови се зголемува.

Како да ги одржувате вените здрави

Лекарите советуваат луѓето да се занимаваат со умерена физичка активност, дури и ако тоа било кратка умерена умерена прошетка, потоа лесни оброци со многу свежо сезонско овошје и зеленчук и внесување на доволно вода во организмот.

Ова се само некои од општите препораки што можат да се применат на луѓе кои немаат проблем со слаби кр-вни садови. Она што се препорачува на оние кои имаат генетска или друга предиспозиција од проширени вени е носење еластични чорапи, по консултација со лекар, топли, но не и топли бањи, масажи за уморни и отечени нозе, лесна диета, получасовен одмор секој ден со подигнати нозе.

За да го приготвите мевлемот ќе ви бидат потребни само три состојки.

Проширените вени се всушност заболени кр-вни садови, најчесто на долните екстремитети. Венските залистоци стануваат нефункционални, па поради тоа доаѓа до венски рефлукс, а тоа пак, доведува до ширење на венските ѕидови и создавање на испакнатини, односно она што се нарекува “проширени вени”.

Ваквите кр-вни садови не се во можност да ја извршуваат својата функција и да ја пумпаат кр-вта кон срцето. Доколку не се лекуваат проширените вени може да создадат големи компликации.

Овој домашен лек може да ги ублажи и излекува проблемите со проширени вени. Сè што е отребно се само неколку состојки.

Потребни состојки: ½ чаша рендан или сечкан морков, 3 лажици алое вера гел, ½ чаша оцет (винска или јаболкова киселина).

Постапка: Сите состојки ставете ги во блендер и блендирајте додека да добиете хомогена смеса. Нанесете врз памучна ткаенина и обложете ги проширените вени.

Фиксирајте со компресивен завој, но внимавајте да не стегнете премногу за да не ја спречите нормалната циркулација. Оставете да делува најмалку половина час, најдобро пред спиење, секој ден.

Вежба за спречување на проширени вени – после 20 дена се повлекуваат, а отокот и подливите исчезнуваат

Редовното изведување на оваа вежба ќе го спречи развојот на проширените вени и ќе помогне во нивно повлекување. Вежбата се состои од 4 сета со 20 повторувања.

Седнете на столче со исправен грб, нозете спојте ги, па клацкајте се на стапалата (пета-прсти) и така 20 пати. Во стоечка положба придржувајте се за столчето или друга цврста подлога, па клацкајте се на стапалата (пета-прсти) 20 пати.

Застанете исправено и потпрете се на ѕид со грбот. Рацете испружете ги пред себе во ниво на рамењата. Клацкајте се пета-прсти, 20 пати. Застанете исправено, длабоко вдишете додека се качувате на прсти а рацете ги дигате во вис.

Потоа издишете, враќајќи се на пети и спуштајќи ги рацете покрај телото. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска