Наједноставните, највкусните и најстаринските ванилици со ореви, мирисаат на ванила и орев и се топат во уста

Потребни состојки:

350 г брашно

250 г маргарин / путер

80 г шеќер

100 г мелени ореви

1 белка

За валкање: 250 г шеќер во прав + 2 ванилин шеќер

Постапка:

Замесете тесто од брашно, маргарин, белка и ореви.

Од тестото правиме мали кифлички (или други фигури), ги печеме во загреана рерна на 175 степени околу 15 минути, во зависност од рерната.

Печените ванилици ги валкаме во шеќер во прав во кој сме додале 2 ванилин шеќери.

РЕЦЕПТ 2 – ПОСНО

Потребни состојки:

140 г маргарин

190 г брашно

70 г шеќер

70 г мелени ореви

Деталите погледнете ги во видеото:

Претходна статијаВака ги вапцам јајцата за Велигден: органски, природно и здраво!
Следна статијаНеобична СУСАМ БАЈАДЕРА со посебен вкус