Потребни состојки за 1.дел:

200 г шеќер кој треба да се карамелизира

130 мл вода (15 лажици)

½ маргарин (125 г)

100 г печен сусам, смелен

200 г мелени бисквити

1 лажица мед

Кога ќе излади се прелива со глазура:

100 г чоколадо

3 лажици масло

Потребни состојки за 2.дел:

200 г шеќер

100 – 150 мл вода

Па кога ќе проврие се додава:

½ маргарин да се растопи

150 г ореви или 200 г мелен сусам

200 г бисквити

За глазура:

100 г чоколадо

3 лажици масло

Колачот можете да го правите и без глазурата што доаѓа помеѓу првиот и вториот дел.

Постапка:

Сусамот ставете го во сув сад, па на тивок оган со постојано мешање пропржете го но внимавајте да му остане бојата светло жолта. Кога ќе излади сомелете го.

Потоа 200 г шеќер ставете да се карамелизира да добие светло кафеава боја, додадете 150 мл вода и на тивок оган додека карамелот да се растопи, па додадете го маргаринот и тој да се стопи. Тргнете од оган и додадете 1 лажица мед, 100 г печен сусам и 200 г мелени бисквити.

Топлата смеса излејте ја во калап 27х19 см и израмнете. Истопете 100 г чоколадо со 3 лажици масло и прелијте одозгора. Оставете добро да излади.

Во еден сад ставете 200 г шеќер, 100 мл вода и гответе додека шеќерот да се растопи, додадете 125 г маргарин да се растопи. Тргнете од оган и додадете 200 г печен мелен сусам и 200 г мелени бисквити. Смесата изладете ја да биде млака и прелијте ја преку првиот слој.

Растопете 100 г чоколадо со 3 лажици масло и прелијте како глазура.

Деталите околу приготвувањето можете да ги погледнете во видеото: