Здраво, ова е стар ама испробан лек за искашлување на л епливата с луз кај деца и возрасни, која се смета како главен в иновник за почетен бронхит. Ова е добро средство кое помага да не се спушти г устата л еплива с луз.

Овој рецепт ми го даде уште пред 12 години една жена, сега веќе моја драга пријателка која работи во аптека. И беше ж ал за мојата ќеркичка која тогаш беше многу малечка и едвај ди-шеше, се ма-чеше со искашлувањето, а никаков сируп што ќе ни препишеа не ни помагаше.

Аптекарката ми рече: „Пробај, ова е од мојата баба, и’ благодарам многу на нејзината баба, сè уште го користам овој природен лек. Многу е ефикасен и помага за кратко време.

Потребни состојки за возрасни: 500 г ливадски мед (може и посилен), 1 лимонов сок, 3 лажици ленено семе, 1 лажица семе од бел синап. Потребни состојки за деца над 3 години: 500 г багремов или некој друг светол мед, 1 лимонов сок, 2 лажици ленено семе, 1 лажичка семе од бел синап.

Постапка: Леленото семе и синапот сомелете ги во прав. Исцедете сок од еден поголем лимон (или два помали), па додајте го во теглата со мед. Добро промешајте за медот малку да се разреди. Во разредениот мед додајте ги мелените зачини и мешајте добро за медот да ги апсорбира состојките. Поклопете и оставете во фрижидер.

Употреба: 3х1 лажичка на ден за деца, а за возрасни 3х1 супена лажица. Поради лимоновиот сок смесата мора да се чува во фрижидер. Овој природен лек секогаш го земам штом почне да ме гребе грлото.

Коментар на Снежана Јовановска: „Овој лек го имам од пред 28 години и ден денес го кажувам на тој што му е потребен, посебно кој стра.да од бронхопневмонија и бронхит после примената на овој лек плуќата е кристал чиста без никаква трага од пневмонија или бронхит.

Овој рецепт ми го даде аптекарка во Билна аптека во Кисела вода кога имавме мака со бронхопневмонија за 7 дена сè се повлече со кристално чиста плуќа каде на контрола педијатрите се чудеа како може да е кристално чисто за бо.лест која многу те.шко се лекува во тоа време. Поздрав до сите..”

Коментар на Rodna Georgieva: “Испробан рецепт помага одлично” Коментар на Nevrija Demir: “Јас го користам веќе 20 години, излечив бронхијална астма со овој лек.” Коментар на Лила Јанковска: ”Лекот е супер само што јас користам жолт синап и со сигурност помага на здравје”

II РЕЦЕПТ: НАЈДОБРИОТ ПРИРОДEН ЛЕК за белите дробови. Коренот на ова растение се користи за ВЕКОВИ, и е достапен за секого.

Гавезот е лековито растение кое се користи во природната медицина со векови. Гавезот е лесно достапно растение кое расте на ливади, а често и покрај патиштата. Може да порасне до два метра, а цветовите се жолти или виолетови.

Лековитиот дел од растението е коренот, кој има пријатен мирис, но вкусот е горчлив. Коренот на гавезот најчесто се користи за правење природни лекови за дишните патишта, чистење на белите дробови и третман на кашлица.

Се препорачува за третман на астма и бронхитис. Во случај на сува кашлица, гавезот ја разбива слузта и го подобрува нејзиното протерување. На овој начин ги чисти белите дробови и го олеснува дишењето.

Гавезот содржи есенцијални масла (камфор, хеленин), инулин, алантоична киселина, сесквитерпен лактони, сапоними, стероли и пектин. Есенцијални масла се користат за лекување на кашлица при туберкулоза, а искуството покажува дека неговиот корен се користи третман на настинки, грип, пневмонија, бронхитис, астма и плеврит.

Подготовка: Исечете го коренот на парчиња, па ставете го во тегла. Потребно е да се наполни половина од теглата со корен, а потоа да се додаде мед до врвот на теглата, оставајќи прст до два простор.

Затворете ја теглата добро и превртете ја теглата неколку дена од едната страна, а потоа од другата, така што состојките да се соединат. По неколку дена, можете да го користите лекот и се препорачува да го чувате во фрижидер.

Додека медот ги ублажува иритациите во грлото и белите дробови, гавезот има антибактериско дејство и успешно ја разградува слузта во белите дробови. Кога имате проблем со кашлица, можете да го направите превентивно, кон-сумирајте лажица од овој природен лек секој ден. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска