Најдобрата смеса за посно похување на риби и зелечнук со пиво и пченкарно брашно: Совршени залаци за денови на пост

Посно похување во пиво, пченкарно брашно и пченкарен гриз.

На овој начин може да се похува било каков вид на риба (морска, речна, а одлина е за сите видови филети), посни ќофтиња, тиквички, модар патлиџан, печена пиперка и уште многу други видови на зеленчук или она што вие го сакате. Овој пат похувавме риба.

Потребни за состојки за 1 кг риба: 300 мл пиво, 5 лажици пченкарен гриз, 3 лажици пченкарно брашно, 1 лажица бело брашно + за прво валкање, 1 лажица лебни трошки/презла, ½ лажичка црвена мелена пиперка, ½ лажичка лук во прав или во гранули и 1 лажичка сув зачин/вегета

Постапка: Измешајте ги пченкарното брашно, гризот, презлата и додадете лажица бело брашно. Измешајте па додадете сув зачин, лук во прав и црвена мелена пиперка. Во друг сад ставете околу 5 лажици бело брашно.

Во трет сад ставете го пивото. Загрејте масло во тава кое треба да е длабоко барем 1 см, во кое рибата ќе се пржи на температура нешто појака од умерената. Рибата прво валкајте ја во бело брашно, па потоа во пиво, па потоа во мешавината.

Валкајте ја добро од сите страни и уште малку со раката притиснете. Пржете ја рибата додека да добие силна златна боја.

Доколку похувате зеленчук, количината на состојките ќе ги менувате. Покрупните парчиња бараат помалку состојки, додека ситните – повеќе. Мешавината е одлична, додека се пече не отпаѓа.

Претходна статијаПосни погачици “АЛА ВЕДНАШ ГОТОВИ” за вкусен појадок или вечера
Следна статијаСолена торта “Руска салата” – оригинален рецепт, за вкусна и свечена торта за новогодишните празници