МУ-МУ ТОРТА: целата е во кремови од чоколадо и лешници

Тортата ќе ве восхити! не е премногу комплицирана, прочитајте и ќе видите дека едноставно се приготвува, а добивате совршен вкус. Одлична за свечени пригоди.

Потребни состојки:

За кора:

14 белки
14 лажици шеќер
18 лажици крупно мелен, пржен лешник
2 лажици брашно

За фил 1:

14 жолчки
200 г шеќер во прав
200 г бело чоколадо (произведувач по ваш вкус)
200 г Милка чоколадо со крупни (цели) лешници
200 г бело Милка чоколадо
50 г чоколадо
250 г путер/маргарин

За фил 2:

Loading...

200 г шлаг
100 г пржени мелени лешници

За глазура:

100 г чоколадо
50 мл масло

Постапка:

За кора: Изматете 7 белки, постепено додека матите додавајте 7 лажици шеќер. Со миксерот матете додека да добиете цврст нег. Потоа со лажица додавајте лешници и брашно и полека рачно промешајте за да остане смесата воздушеста. Печете 15-20 минути на 180 степени. Испечете две вакви кори.

За фил: 14 жолчки изматете 200 г шеќер и ставете ги на пареа додека ги матите за да се зготват. Додадете 200 г бело чоколадо и 100 г бело Милка чоколадо. Кога е готов филот се остава да излади, па му се додава путер и се микса за да се соедини во кремот.

Филот се дели на два дела. Во првиот дел де додава сечкано бело Милка чоколадо, а во вториот дел се додава растопено црно чоколадо и 200 г растопено Милка чоколадо со крупни лешници.

Изматете го шлагот со млеко, да биде малку поцврст од обично, па додадете лешници. Чоколадото растопете го со маслото.

Редење: кора – црн фил –шлаг – кора  – жолт фил – шлаг – глазура. Тортата украсете ја со шлаг од страните.

Loading...