Најевтиниот лек за хемороиди, сите го имате во кујната

Верувале или не, постои состојка со која можете да ги излечите хемороидите во многу краток рок!

На сите ни е познато дека јаболковата киселина е исклучително корисна намирница која може да помогне во бројни здравствени проблеми. Поради своите силни својства, луѓето ја користеле веќе со векови наназад.

За лекување на хемороидите се користи надворешно и орално. Јаболковата киселина ефикасно го лекува крварењето на внатрешни и надворешни хемороиди.

Постапка:

Loading...

Натопете памук во раствор од јаболкова киселина и вода. Потоа ставете го памукот како облога врз надворешните хемороиди и оставете да делува околу 30 минути. Ако сте во можност, менувајте ја облогата повеќе пати во денот, колку што можете подолго. Важно е облогата да биде студена.

Исто така, може да помогне ладна бања со епсонова сол во која ќе седнете, бидејќи оваа сол има својства да ги извлекува течностите, па така ќе се намалат попуштените крвни садови (хемороидите).

Истатата постапка со јаболковата киселина се применува и за внатрешни хемороиди, само што штреба да се вметне малку внатратрешно и лекувањето трае најмалку 10 дена.

Јадете само мека храна односно храна која не предизвикува запек и пијте малку повеќе вода од вообичаено. Пијте по една лажица јаболкова киселина во чаша топла вода наутро за олеснување на празнењето на цревата.

Loading...