Потребни состојки (за едно лице):

1 поголема тиквица

По желба рендан кашкавал

1 јајце

3 лажици кисела павлака

Малку сол, сув зеленчук (вегета)

Постапка:

Тиквичките исечкајте ги на тркалца и наросете ги со вегета.

Огноотпорниот сад намастете го со малку маслиново масло или путер, па наредете ред тиквички, малку рендан кашкавал, па повторно тиквички, рендан кашкавал и повторно тиквички и се’ така додека да ви се потроши материјалот.

Во еден сад изматете го јајцето со кисела павлака, малку посолете и зачинете по вкус, па прелијте преку тиквичките.

Најгоре изрендајте кашкавал и ставете да се запече.

Печете во загреана рерна на 200 степени околу 10-12 минути.

Ако сакате можете да додадете и месо.