Моќен чувар на женското здравје: билката е позната како лек за цисти и миоми, а помага и кај вишок килограми

Во природата се крие лек за секој проблем. Доколку ве мачат цисти и миоми, оваа билка е најдобра. Билкарите тврдат дека 30% од гинеколошките операции може да се одбегнат со употреба на овој чај. За билката Бисерок (вркута) не случајно се вели дека е најдобриот пријател на жените.

Исклучително е лековита и помага кај воспаленија, неплодност и крвавење. Името Alchemilla потекнува од арапскиот збор “alkemelych” (алхемичар), а билката го добила од старите писатели поради своите големи исцелителни моќи. Старите народи верувале дека оваа билка е најлековита доколку се набере навечер кога Месечината е во последната четвртина. Позната е како вирак, ситна росница и бисерок.

Ги лекува следниве болести: полицистични јајници, воспаление на јајници, ваг-инални инфекции предицикани од ХПВ, разни бактериски инфекции, зголемен секрет (“бело прање”), нередовен менструален циклус, хормонални пореметувања, ублажување на тегоби од менопауза и ПМС,

Потоа, менструални болки, проблем со зачнување, присуство од ризик за спонтан абортус, рани на грлото од матката, рак на дојка, дијареа, упорна кашлица, воспаление на ждрелото, помага за слабеење и исфрла вишок течности од телото.

Бисерокот содржи флавоноиди, органски киселини, танини, фитостерини, салицилна киселина, етерично масло и вистинско богатство од витамин Ц. Поради танините има горчлив вкус, но исто така и моќно антивоспалително и антибактериско дејство.

Еден од потешките проблеми кои ги мачат жените е неможноста да забременат. Бисерокот е најдобриот билковен избор за лекување на неплодност кај жени. Делува како одличен регулатор на хормоните, поттикнува раст на прогестеронот и доведува до поуредна менструација.

Исто така, ефикасно ги топи вишокот килограми и помага кај полицистични јајници. Може да помогне кај слаба матка и да ја заштити трудницата од спонтан абортус. Според билкарите, секоја жена која тукушто се породила треба да пие чај од Бисерок 8 до 10 дена после пораѓајот. Се препорачува и кај повреди после пораѓај, како и кај спуштен стомак.

ГИ УНИШТУВА БАКТЕРИИТЕ И ВИРУСИТЕ . Најновите научни истражувања покажуваат дека Бисерокот спречува раст на многу видови бактерии, вклучително и на стафилококата – бактерија која веќе е отпорна на многу антибиотици. Се смета дека оваа билка има и моќни антивирални својства.

ЛЕКОВИТ ЧАЈ ОД БИСЕРОК Прелијте една лажичка бисерок во 250 мл зовриена вода, па оставете 5-10 минути поклопено. Потоа процедете и пијте во голтки. Препорачана доза се две шолји чај на ден. Овој чај е лековит, но потребна е упорност. Најдобро е да се пие и до 4 месеци во континуитет за да исчезнат проблемите.

Напомена: После 4 месеци употреба се препорачува пауза од минимум 2 месеци. Исто така, лицата кои имаат проблем со желудник, црн дроб или жолчна кеса, би требало да го пијат овој чај во помали доза или под контрола на лекар.

Претходна статијаЕдноставен и брз колач со цреши, а може и со вишни – ова е најдобриот бисквит кој сум го пробал
Следна статијаНова победа на Жан Митрев: Првиот излекуван пациент од новиот вирус со филтрирање на крвта