Ова е многу стар лек, повеќе од 5 милениуми, а се користи еднаш во 5 години.

Еден билкар го пронашол овој рецепт во 1872 година кога бил во посета на еден стар тибетски манастир.

Имено, станува збор за тинктура од лук.

Потребни состојки:

350 г излупен и истолчен лук
200-250 мл алкохол 90%, рум или некој друг алкохолен пијалак

Постапка:

Многу е важно алкохолот да не содржи метанол или бензалкониум хлорид.

Сите состојки измешајте ги и ставете ги во стаклена тегла со капак. После десет дена процедете ја тинктурата и складирајте ја во темно стаклено шишенце. После два дена чувано во фрижидер можете да започнете со консумирање според упатството на сликата: се додаваат капки во вода или чаша млеко пред оброк.

Третманот се завршува после 12 денови и со 25 капки дневно. Лекот се користи еднаш во пет години.

Тинктурата помага и исцелува:

-синузитис

-атеросклероза

-белодробни болести

-еректилна дисфункција

-покачен крвен притисок

-проблем со вид и слух

-артритис и ревматизам

-гастритис

-хемороиди

-ја регулира телесната тежина

-го забрзува метаболизмот