Мевлем за речиси сите кожни заболувања со прополис, помага при paни, изгopeници, псоријаза и yбoди

Кожните болести се зачестени во лето поради големото присуство на инсекти, но и од сончевите зраци. Сепак навремененото лекување на овие болести е многу значајно, бидејќи можат лесно да се влошат или пак да бидат заразни.
Ќе ви претставуваме неколку лекови за брзо опоравување од овие болести кои се покажале како доста лековити, со водство на прополисот, како најдокажан во оваа област.
Мевлем за лекување на р ани, изго-реници и воспаленија. Потребни состојки: 200 г вазелин или свинска маст со 10 г прополис. Вазелинот или маста треба да се загреат до вриење, а по ладењето, до 50 – 60 степени, вметнете го прополисот и повремено зголемувајте ја температурата за 10 – 15 степени, гответе 8 – 10 минути со многу внимателно, постојано мешање. Процедете и оладете.
Отстранување на стари калуси (жуљеви): Природниот прополис, обликувајте го како мало лепче и ставете на претходно искиснатото место (во топла вода со сода бикарбона), зацврстете со завој и по 3 дена извадете.
Габични заболувања: Се користи 50% прополисен мевлем подготвен на масло на тивок оган со слабо вриење, или прополис растворен во 90% ал-кохол до кремаста маса. Маста се става директно на зафатените делови на кожата во тенок слој и се покрива со хартија. Постапката се повторува секој ден и се остава да отстои 2 – 3 часа. По 15 дена габичното заболување ќе исчезне.
Изго-реници од сонце: Користете прополисен крем или маслиново масло помешано со прополис во сооднос 10:1. Применете го лекот два до трипати на ден. За изго-реници: Користете прополисна тинктура директно на изго-рената површина сè со цел да се намали б олката и превентива за секундарна инфекција.
За исе-ченици: Исперете со вода и ставете ја тинктурата директно на по-вредата. Повторете ја постапката неколку пати на ден. За херпес: Една лажица цветови од камилица прелијте со чаша врела вода, па оставете да отстои 15 минути.
Потоа процедете и додајте една лажица 10% ал-кохолна тинктура од прополис и испијте. Чајот пијте го двапати на ден во текот на 3 – 4 дена во случај на херпес. Со истиот раствор, мачкајте го херпесот.
Херпесот може да се мачка и со 10% ал-кохолна тинктура од прополис, а потоа премачкајте со крем од камилица или невен. На овој начин кожата ќе омекне и нема да се направи стврдната коричка.
Псоријаза може да се лекува со прополис на два начина: Со внатрешна примена со 20% тинктура и тоа трипати на ден по 30 капки разредени во вода или надворешно во облик на маст на заболените места, 15 – 20% мевлем од прополис.
Со комбинирање на двата начина, успехот е поголем, но надворешната примена дава поголем ефект. Псоријазата може да се лекува така што се зема по 1/2 – 2 г исчистен прополис, добро се џвака 10 – 20 минути, по јадење, два до трипати на ден во траење од 2 – 3 месеци.

Фото: Јутјуб Принтскрин

НАПОМЕНА: Природните лекови на оваа веб-страница служат за да им помогнат на луѓето. Но, секогаш треба да знаете, доколку имате некаков здравствен проблем, треба да бидете под постојан лекарски надзор и да не се потпирате единствено на алтернативната медицина без стручно мислење. Информациите на оваа веб-страница во никој случај не се наменети како медицински совет или како замена за медицински третман.

Изјава за одрекување од одговорност:

Оваа содржина, вклучувајќи ги и советите, дава само генерички информации за здравствените придобивки на одредени природни производи. Ова во никој случај не е замена за квалификувано медицинско мислење. Секогаш консултирајте се со специјалист или со вашиот матичен лекар за повеќе информации. NMD.mk не презема никаква одговорност за овие информации.

Loading...
Претходна статијаКомпот за зима без конзерванси од само 2 состојки, многу е вкусно, го јадеме уште првиот месец
Следна статијаОброк или предјадење, одлучете вие – солен ролат од палента, и тие што не јадат ќе го засакаат