Метео прогнозерот Славчо Попоски најавува невреме во Македонија – се препорачува крајна претпазливост, а исто така и Марко Чубрило, метеоролог аматер, предупреди дека денеска до средината на денот, во текот на попладневните и рано навечер над голем дел од Србија постои опасност од силни грмежи и локални непогоди, град, невреме и силни врнежи од дожд.

„За прв пат во оваа сезона на бури, индексите на нестабилност ќе бидат доволно високи за можност за развој на суперклеточни бури, но дали тие ќе се формираат и каде зависи од детали кои не можат однапред да се предвидат“, рече Чубрило.

Под влијание на изразена циклонска активност со центар над Средоземјето, над Италија а потоа и над Јадранското море, и во следниот период во Македонија продолжува променливото и многу нестабилно време со повремени локални врнежи од дожд.

Од пладневните часови па натаму ќе биде и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни и застапени во форма на невреме, проследено со обилен пороен дожд, силен ветер (над 60 км/час), електрични празнења и со услови за појава на град. Токму поради ова препорачуваме претпазливост, најавува С.Попоски.

Во Скопје и околината исто така продолжува нестабилното време, а во делови од котлината ќе има и појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурите речиси насекаде ќе се искачуваат до околу, па и над 20 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели истите се очекува да се искачат и малку над 25 степени, што значи дека сè уште нема никаква најава за првиот изразен топол Африкански бран, и за истиот ќе се изначекаме.

Инаку целиот регион е зафатен со интензивни дождови, а особено во Хрватска и Босна има и поплави, каде во делови од овие држави има и евакуација на граѓани. Интензивните врнежи ќе продолжат и понатаму, а овие поплави се само почеток. Низ целиот Балкански Полуостров понатаму е можно и олујно невреме, затоа препорачуваме крајна претпазливост.

Од друга страна пак, во Алпскиот регион има интензивни снежни врнежи, вистинска снежна бајка и владее вистинска зима во мај. А што всушност е „суперклеточна бура“?

Пристигнува со облаци кои можат да делуваат апокалиптично и се вистински пример за силата на природата. Истовремено, суперклеточните облаци , кои се омилена мета на ловците на бури и љубителите на екстремните временски феномени, воопшто не се популарни во областите каде што предизвикуваат штета, поради ефектите што знаат дека ги оставаат зад себе.

Ник Вилтген, метеоролог на Weather.com, објасни за што се работи. „Суперклеточната бура со грмотевици се карактеризира со постојани и силни ротирачки нагорни струи. Овие бури се формираат во нестабилна воздушна маса, а неопходен услов за нивно формирање е поместувањето на ветрот во висина.

Обично во близина на земјата дува јужен или југоисточен ветер, а во горните слоеви западен или југозападен ветер. Оваа комбинација на слоевити ветрови предизвикува хоризонтално ротирачко движење на воздухот во долните слоеви на тропосферата.

Истото брзо растечко движење на воздухот што создава бура, ја претвора хоризонталната ротација на воздухот во вертикална, а оваа ротација често е спектакуларно видлива во структурата на овој застрашувачки облак“, пренесува crometeo.hr.

Тој додава дека структурата на суперклеточната бура овозможува дожд или град да паѓа доста далеку од изворот на топол и нестабилен воздух што го храни целиот систем.

„Овие бури не се задушуваат во сопствениот ладен воздух, но во некои случаи можат да останат речиси недопрени со часови, покривајќи десетици, понекогаш и стотици километри површина под нив. Суперклеточните бури често предизвикуваат голем град, силни ветрови и торнада“.

Токму тоа се случи пред неколку години во селото Шопиќ кај Лазаревац. Страшен ветер, морничава инка, позната по катастрофалните емисии на кабелската телевизија, го погоди ова мало место во белградската општина Лазаревац во 2014 година.

Торнадото ја однесе камбаната на локалната црква и многу куќи. Сè личеше како во в ојна – уништени покриви и греди, испукани прозорци, а на патот од силината на ветрот се превртеа шлепери, потсетува kaldrma.rs.

Ова невреме се случи на 25 јуни околу 19 часот и буквално го „однесе“ плевелот од куќите. За само неколку минути небото и земјата се споија, а „пијавицата“ како од шега кинеше дрвја, бандери и корнеше ќерамиди.

Целосниот врв на камбанаријата на црквата Шопиќ беше откорнат. Храмот бил во толку лоша состојба што било предложено да се урне, но црквата подоцна била обновена. Беа повредени 26 лица, а оштетени повеќе од 1.000 куќи. Паднаа дури 10 високонапонски далноводи, поради што Лазаревац остана без струја.

За среќа, ваквите несреќи се ретки, но дефинитивно треба внимателност кога ќе започне бура. Климата веќе ни покажа дека е многу променета и дека треба да бидеме внимателни.