Миомите на матката се еден вид мали бенигни ту-мори кои се појавуваат почесто кај жените во 30 – 40 година од животот, но постојат и случаи каде се појавуваат и многу порано. Најчесто се безопасни, но потребно е навремено да се третираат за да се превенираат компликации.

Најчесто причината е непозната. Познато е дека естрогенот (женски хормон) го стимулира растот на миомите, но тоа не е причината за негово појавување. Во суштина, сите ту-мори (како и миомите) се појавуваат кога се менуваат контролните механизми што го регулираат растот и развојот на клетките, најчесто по бременоста.

Мислењето на некои доктори е дека генетската мутација во рамките на матичните клетки е главната причина и првиот чекор во формирањето на ту-мор. Сите фиброциди првично се локализирани во мускулот на ѕидот на матката. Со текот на времето, тие растат кон празнината на матката (субмукозни миоми) или кон површината (суберозни миоми).

Миомите на матката се бенигни ту-мори. Миомата е формирана од сврзното и мускулното ткиво на матката, се јавува за време на хормонални нарушувања, цервикална кире-тажа, воспаление на матката или вене-рични болести.

Главните симптоми на миоми на матката се: б олка и кр-вавење, дисфункција на околните органи. Можна е тешка и долга мен-струација, локализирана б олка во долниот дел на стомакот и грбот.

Продолжената б олка сигнализира побрз раст на тумо-рот. Инаку, растот на миомите на матката е прилично бавен процес. Може да поминат неколку години за да се открие миомот на матката, а во меѓувреме да не предизвика симптоми.

Клиничката дијагноза не е секогаш можна во раните фази на формирање на ту-морот. Поради дополнителна дијагноза, се прават ултразвучни, радиографски и ендоскопски наоди. Современата медицина ги третира миомите на матката со хируршки медицински методи.

Сепак, некои лекари веруваат дека најрадикален и најефикасен метод е – хистеректомија (ампу-тација на матката). Современите методи за лекување на миомите на матката можат значително да ја намалат големината на миомот и да им овозможат на жените да живеат квалитетен живот.

Мед од чувар куќа – го лекува целото тело, запишете си го бидејќи ги извлекува сите болести

Отпорноста на чувар куќата најдобро го опишува нејзиното латинско име Sempervivum, што во превод значи „секогаш жива”. Некои можеби се сеќаваат на неа како билка со која во детството ги лекуваше б олките во уво.

Не само што е украс и лековита билка, туку може и да се јаде. Многу добро оди во разни варива и супи кога ќе се стави пред крајот од готвењето. Може да се блендира и додава во разни смути напитоци со овошје или зеленчук, како додаток за подобар вкус.

За воспаление на грло одлична е да се пие како чај. Со мед, изблендирана се користи како лек против миоми на матка и разни цисти. Сокот традиционално се капнува против б олки во уво, конјуктивитис, надворешни пов-реди, из-гореници и било какви промени или оште-тувања на кожата.

Има антисептично, антибактериско и регенеративно дејство, а покрај тоа, многу пријатно освежува. Исто така, го зајакнува имунитетот, се користи кај хемороиди, кај проблеми на уринарен тракт, проблеми со штитната жлезда..

Чај: Тенко исечкани ливчиња (неколку) се варат 15 минути во 250 мл вода. Се остава да отстои, па се пие неколкупати дневно, секогаш свежо приготвен. Смеса со мед: 300 г чуваркуќа ситно исечкана се меша половина кг мед, па после неколку денови се кон-сумира по 3-4 лажички дневно.

Многу ефикасен природен лек против цисти, срцеви заболувања, таложење на ток-сините. Комбинацијата од мед и чувар куќа може да го препороди вашиот организам.

Потребни состојки: 300 г листови од чувар ќука, 300-500 г мед 2-3 лимони – сок.

Постапка: Исечкајте ги листовите на ситни парчиња и ставете ги во медот. Или уште поубаво ако можете да ги сомелете во блендер за да не се изгуби дел од сокот. Оставете така да отстојат една седмица. На крај додајте сок од два лимони, а доколку сè уште ви е многу благо, додајте сок од уште еден лимон.

Кон-сумирајте по 1-2 супени лажици, трипати дневно од овој лек на празен стомак. Овој природен лековит препрат има повеќекратно позитивно влијание на вашето здравје.

Во Руси-ја се користи како превенција за срцеви заболувања, а исто така го забрзува и метаболизмот, ги лекува цис-тите и му помага на организмот да се ослободи од ток-сини.

II Рецепт: Сок од цвекло – Потребни состојки: половина литар сок од цвекло, 250 г мед.

Подготовка: Во блендер ставете го цвеклото измешано со малку вода и направете сок. Во добиениот сок додајте го медот и постојано мешајте за медот да не падне на дното. Кон-сумирајте една чаша од овој напиток после појадок, ручек и вечера. После неколку дена, ќе забележите видливо подобрување на состојбата. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска