МЕД И ОРЕВИ – Список на болести кои ги лекуваат

Медот и оревите се многу здрави намирници. Научниците одамна докажаа дека содржат голема доза важни витамини и минерали, со што благотворно делуваат врз организмот, а нивната смеса помага да се ослободиме и од опас.ни болести.

За да ја подобрите работата на внатрешните органи и целиот систем, би требало често да јадете мешавина од мед со ореви. Ќе ви користи и доколку сте под емотивен ст.рес или работите тешка физичка работа.

Кога редовно се кон.сумира комбинацијата од ореви и мед, во нашиот организам се случува следното:

Ако сте пателе од главолки – ќе исчезнат.

Се нормализира работата на дигестивниот систем. За да се ослободите од запек, почесто јадете ја оваа слатка смеса.

Помага за брзо закрепнување после пораѓај.

Медот и оревите се незаменливи за женското здравје, бидејќи содржат супстанции кои го подобруваат дотокот на кр.вта во организмот во малата карлица, а со тоа го зголемуваат либи.дото.

Кај мажите ја зголемуваат потен.цијата.

За јакнење на имунитетот – доволно е секојдневно да изедете една лажица од оваа смеса. Ако веќе сте настинати, кон.сумирајте почесто, бидејќи ќе ви помогне во одзатнување на носот и воспаленото грло.

Ако па.тите од анемија, јадете ги овие намирници, бидејќи содржат железо, цинк, манган и магнезиум.

Медот и оревите ги стабилизираат метаболитичките пореметувања.

Се препорачува во текот на интензивна умствена работа да се јаде почесто од оваа комбинација, бидејќи помага во подобрување на концетрацијата.

Оревите содржат состојки кои ги ублажуваат ревматичните болки.

Во текот на зимскиот период имунитетот слабее, па телото станува подложно на различни инфекции. Зајакнете го својот организам со овие намирници и сочувајте го здравјето, зошто тоа ви е најважно!

mekkora / Flickr.com

Рендан морков со мед, ореви и суво овошје – мешавина за прочистување на цревата и силен имунитет

Овој народен рецепт е познат одамна. Посебен ефект има врз успорената работа на цревата, подуеноста и гасовите во цревата. Кога организмот е во добра состојба, тоа се одразува врз состојбата на кожата.

pixabay.com

Самиот морков има големи позитивни ефекти за органзимот, благодарение на влакната, витаминот А и бета каротенот со кој обилува, а кога ќе го помешате со уште неколку состојки, добивате вистински мевлем за стомакот.

Овој лек е познат одамна, а нашите предци го користеле кога имале проблем со цревата и за да ја вратат свежината на кожата. Посебен ефект има врз успорената работа на цревата, подуеноста и гасовите во цревата. Овој лек успешно ќе го реши проблемот и со запекот.

Ова е основниот рецепт кој се консумира наместо појадок, а во продолжение прочитајте го рецептот за мешавината од морков и суво овошје.

Потребни состојки: 3 поголеми моркови, 1 лажичка мед, 1 прстофат мелен црн пипер и 1 лажичка маслиново масло

Постапка: изрендајте го морковот во еден сад и додадете ги останатите состојки. Мешајте додека да се соедини и лекот е подготвен за употреба.

Се препорачува оваа мешавина да се јаде наместо појадок, а потребно е да се кон.сумира половина час после будење. После 10 дена редовна примена, ќе забележите подобрување и чувство на леснотија во стомакот.

II РЕЦЕПТ: Потребни состојки: 3 поголеми моркови, 10-15 суви смокви, 10-15 суви сливи, 100-150 г ореви, 200 мл мед

Постапка: морковите излупете ги и изрендајте ги, сувото овошје исечкајте го, а исто така и оревите. Сите состојки измешајте ги во еден сад и прелијте ги со мед. Измешајте добро, а потоа смесата складирајте ја во стаклена тегла и чувајте во фрижидер.

Употреба: По една супена лажица наутро и навечер. Смесата е одлична за цревата, за зголемување на имунитетот, зајакнување на коските и подобрување на видот, косата и кожата.

Претходна статијаПревкусен намаз од мечкин лук, готов за 2 минути, веднаш се јаде од што е убав
Следна статијаД-р Несторовиќ: Смеењето е половина здравје, а намерното смеење го подобрува имунитетот