Венските тромби обично се јавуваат во услови на слаб или наpyшен проток на к pв во венските патишта. Венската тромбоза е болест на васкуларниот систем. Таа е предизвикана поради згpyтчување на к pвтa што може делумно или целосно да ја затне вената и да ја намали циркулацијата.




Ако станува збор за површни вени состојбата се нарекува површна венска тромбоза (површен тромбофлебитис), а кога ќе се формираат тромбови во длабоки вени, станува збор за длабока венска тромбоза.




Оваа болест најчесто ги погодува нозете и карлицата, а поретко и рацете. Иако венската тромбоза обично се јавува кај постари лица, може да се појави на која било возраст.

Долгогодишно меѓународно истражување спроведено од група научници врз 891 пациенти со есенцијална тромбоцитемија покажа дека дури 109 пациенти имале артериска или венска тромбоза.




Факторите кои придонеле за појавување на тромбоза се поврзани со возраста на пациентот (најчесто ризик фактори се постари од 60 години), семејна историја на тромбоза, кардиоваскуларни ризични фактор (пушење, хипертензија, дијабетес) и леукоцитоза. Благодарение на ова истражување, делумно се разјаснети важни фактори кои можат да влијаат на развојот на венската тромбоза.




Проблемот со проширени вени и тромбоза е чест денес, особено кај жените. Оваа состојба може да биде многу болна и го прави животот посложен. Проширени вени најчесто се појавуваат на нозете.




Тие се јавуваат како последица на оште-тените вени, вишок тежина, недостаток на физичка активност, пов реди, згрутчување на к pвтa, бременост, како и долго стоење или седење.

Потечена, проширена и извртена вена не може да овозможи добар проток на к pв во срцето и се згрутчува и акумулира во вените. Покрај тоа, проширените вени можат да блокираат подлабоки вени и на тој начин да предизвикаат длабока венска тромбоза.




За спречување и превенција на тромбоза треба да се конcyмира здрава храна, треба да имате правилни навики на седење и стоење и редовно вежбање. Покрај тоа, мора да користите некои природни, домашни лекови.

Ова е еден прекрасен рецепт за проширени вени и тромбоза. Овој лек се пренесувал од генерација на генерација, поради неверојатните ефекти што ги дава. Потребни ви се само 2 состојки да го подготвите, а се користи само за надворешна употреба.




Подолу во текстот има и уште еден рецепт за внатрешна употреба. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 чаша овчо млеко, 1 бебешки сапун.

ПОДГОТОВКА: Изрендајте го сапунот и ставете го во млекото. Чувајте го лекот во фрижидер. Начин на користење: Ставете ја смесата на облога и нанесете ја на проширените вени. Протријте ја облогата на местото, трипати на ден.




II РЕЦЕПТ: Народен лек за затнати вени – Овој чудесен чај го раз-бива тромбот – рецепт. 30 дена треба да го пиете следниот чај: Земете три лажици ситно сечкани цвет и лист од врвовите на гранчиња од билката комуника (Melilotus officinalis, уште се нарекува слатка детелина, мелилот), смрека (Juniperus communis), дива роза (Rosa canina) и ајдучка трева (Achillea millefolium).




Ставете 2 – 3 лажички во зовриена вода. Оставете да отстои поклопено два часа. Процедете и пијте 200 мл пред оброк, трипати на ден. Исто така, во текот на 28 дена, треба да јадете грозје и да пиете сок од боровинка, според следниот распоред:




За првите седум дена, 400 г на ден црно грозје, час пред појадок, еден час пред ручек и еден час пред вечера распоредени во текот на денот. Во следните седум дена, јадете 500 грама, а потоа наредните 14 дена по 600 грама.