Потребни состојки за тесто:

100 г шеќер,

6 лажици џем од кајсии,

1 шолја сечкани ореви,

1 шолја сечкани урми,

1 шолја сечкано суво грозје (или цело),

½ л млака вода,

1 портокал – сок и рендана кора,

500 г брашно,

½ кесичка прашок за печиво,

Лимонова кора,

1 лажичка сода бикарбона,

½ лажичка цимет.

Потребни состојки за украсување:

3 лажици џем од кајсии,

3 лажици мелени ореви.

ПОСТАПКА:

1.Во подлабок сад ставете: брашно, прашок за печиво, шеќер, ореви, урми, суво грозје, рендана кора од лимон и портокал, сода бикарбона, цимет и џем од кајсии кој претходно сте го разредиле со неколку лажици млака вода.

2.Сето добро промешајте го, додадете сок од портокали и остатокот од вода, па префрлете го тестото во тркалезен калап обложен со хартија, израмнете со лажица и печете во загреана рерна на 180 степени околу 30 минути.

3.Колачот извадете го од рерна, премачкајте го со џем па печете уште 5-10 минути.

4.Изладениот колач исечете го на парчиња, поросете со мелени ореви и сервирајте со кафе или топло какао.