Фото и рецепт: Николинка Касап

Потребни состојки:

300 мл јогурт
1 лажичка сол
1 лажичка шеќер
1 лажичка сода бикарбона
500 г брашно+по потреба додадете уште малку
½ лажичка прашок за печиво

Постапка:

Со лажица измешајте го јогуртот со сол, шеќер и сода бикарбона. Потоа постепено додавајте брашно измешано со прашок за печиво.

Убаво изматете со миксер со продолжетоци за тесто, а можете да го измесите и со рака.

Добиеното тесто поделете го на 6-7 топчиња, па покријте ги за да се одмори малку тестото.

Подгответе ја тавата и загрејте го маслото. Со оклагија секое топче развлечете во поголем круг, приближно на величината на вашата тава.

Во загреаното масло пржете ги пишиите/мекиците неколку минути од едната страна, додека да се појават меури на горната, па свртете и допржете уште неколку минути.

Готовите мекици послужете ги со јогурт, кисело млеко, сирење или нешто по ваш вкус.

Фото и рецепт: Николинка Касап