Првите резултати може да се очекуваат за еден месец, но важно е да истраете секој ден со оваа нова утринска пракса. Овој мини коктел го чисти црниот дроб, дава енергија, ја поддржува работата на дигестивниот систем и ја прави кожата поубава.

Комбинацијата од маслиново масло и сок од лимон му помага на организмот да се исчисти од ток-сини, а првите резултати може да се очекуваат за еден месец, но важно е да истраете секој ден со оваа нова утринска пракса.

Што треба да се направи?

Измешајте по една лажица маслиново масло и сок од лимон. Пијте го овој мини коктел наутро, пред да се напиете или да јадете нешто друго. После тоа, уживајте во вообичаениот појадок. Мешавината од маслиново масло и сок од лимон ја поддржува работата на дигестивниот систем, ефикасно го ели.минира запекот и сите други дигестивни проблеми.

Луѓето кои готват со маслиново масло, го додаваат во салати или натопуваат лебот во него (како оброк), имаат 41 процент помала веројатност да доживеат мозочен у дар отколку оние кои никогаш не го кон.сумираат.

Истражувачите кои спроведоа студија на речиси 8.000 луѓе истакнуваат дека постарите луѓе можат да живеат подолго ако кон.сумираат маслиново масло редовно во својата исхрана.

Лимонот обезбедува многу погодности за кожата. Исто така, помага да се прочисти кр-вта. Телото, ако го „нахраните“ со лимон, побрзо произведува нови крвни клетки. Резултатите од коктелот на овие две супернамирници се генијални: намалени ток-сини, подобро здравје, повеќе енергија и поубава кожа. Испробано!

Е ЛИКСИР ОД МЕД, ЛИМОН И МАСЛИНОВО МАСЛО

Рецепт на Мирче Коцев. Рецептот ни го откри нашиот почитуван читател Мирче Коцев кој е задоволен од овој еликсир за регенерирање на ткивата до клеточно ниво. Рецептот е многу стар и се смета дека луѓето го користеле уште многу одамна за општо здравје и регенерација на организмот.

Овој е ликсир делува како внатрешно, така и надворешно. Состојките за приготвување се лесно достапни, а тоа се пчелин мед, лимонов сок и маслиново масло. Сите три намирници се многу лековити и здрави, но заедно во оваа комбинација создаваат вистински е ликсир кој го спречува предвременото стареење.

Од оваа смеса доколку се консумира редовно, доаѓа до: чистење на внатрешните о ргани од секакви ток-сични таложења, се топат и раствораат песокот и камчињата во бубрезите, се подобрува работата на жолчката, црниот дроб се ослободува од токсините и започнува подобро да ја врши својата функција.

Потоа кожата се чисти и блеснува, целиот организам доживува регенерација и подмладување, го јакне имунолошкиот систем, ја прочистува кр-вта од ток-сини и спречува многу заболувања. Затоа неретко за овој напиток се вели дека е подмладувачки е ликсир или е ликсир на младоста.

Потребни состојки: 200 мл мед, 100 мл лимонов сок и 50 мл маслиново масло (ладно цедено девствено). Постапка: Се мешаат сите состојки во една тегла додека да се соединат. Смесата со стоење повторно се одвојува и затоа потребно е пред секоја употреба добро да се промеша.

Доколку не се меша или растресува, медот ќе се спушти долу, лимоновиот сок во средина, а маслиново масло ќе лебди на површината. Или едноставно ставете ги состојките во блендер и изматете ги, а пред секоја консумација добро промешајте и протресете.

Употреба: Се консумира по една лажичка на гладно, трипати дневно половина час пред оброк. За најдобри резултати треба да се кон.сумира континуирано еден месец, двапати годишно.

За топење на песок и камења во бубрези: Се мешаат цветен мед, маслиново масло и лимонов сок во однос 1:1:1. Се консумира по една лажица од мешавината растворено во чаша топла вода, еден до два часа пред јадење. Медот во оваа комбинација делува диуретично, деток.сично, противвоспалително и го поттикнува имунитетот.

pixabay.com