Лудо тесто од кое може да се прават разни колачи и други јадења – во фрижидер стои до 7 дена

Многу лесно се приготвува, а во фрижидер може да стои до 7 дена, па по потреба од него да си правите за што ќе ви затреба.

Потребни состојки:

500 мл јогурт
500 мл млеко
1 чаша масло (јогуртна чаша од 180 г)
1 лажичка сол
1 прашок за печиво
1 сув квасец
2 јајца
1,5 кг брашно

Постапка:

Измешајте ги посебно влажните состојки, а посебно сувите состојки, па потоа соединете ги.

Loading...

Добро измесете го тестото, а потоа ставете го во кеса намастена со масло и добро заврзете ја. Тестото во кеса оставете го во фрижидер да отстои 4 часа. Потоа може да се користи.

Ова тесто може да го користите за слатки, солени кифли и штрудли. Во фрижидер може да стои 7 дена.

Loading...