Ликер од ореви: мевлем за желудникот и штитната жлезда

Ликерот од ореви, уште познат и како оревовка, во народната медицина веќе со години се користи како природен лек за штитната жлезда и дигестивни проблеми.

Рецептот за негово приготвување може да се најде во манастирските записи, бележниците на старите билкари, како и во хрониките на некогашните аристократски куќи, бидејќи со векови служел како универзален тоник за здрав стомак.

И денес за многумина претставува “прва помош” за желудочни проблеми и како природен лек против анемија и јакнење на крвта.

Се приготвува овој период од млади, сè уште зелени оревчиња. Недозреаните плодови од орев со мека средина, се природно богатство на витамин Ц и јод.

Освен витамин Ц и јод, оревите содржат повеќе од 50% на масла, незаситени масни киселини, белковини, аминокиселини, минерали, јагленихидрати и во мали количества од витамините Е и Б6.

“Оревовачата” е само еден од напитоците кои можат да се направат од оваа лековита билка. Освен плодовите, за приготвување на разни чаеви и сирупи, се користат и листовите, а доколку сакате да го приготвите највкусниот колач, пригответе го токму од мелени ореви.

Ликерот е најдобро да се пие кога е разладен на температура од 0 до 5 степени. Може да се консумира пред и после оброк, а одличен вкус дава и кога се меша со безалкохолни напитоци.

Оревовката (кај народот често се користи “Оревовача”) е подеднакво делотворна и за ублажување на дигестивни тегоби како дијареа, опстипација, ждригавица, подуен стомак, па се до грчеви и желудочни инфекции.

Ова е најпознатиот, изворен народен рецепт кој можете да го надополните со состојки по ваша желба (ванила, портокал…).

Потребни состојки:

40 млади зелени оревчиња
800 г интегрален шеќер
4 каранфилчиња
1 лимон исечкан на тркалца
1 литар домашна ракија

Постапка:

Оревчињата измијте ги, засечете ги (носете ракавици), а ако се поголемки, пресечете ги на половина. Лимонот измијте го, па и него исечете го на парчиња.

Додадете шеќер (или мед), каранфилчињата и домашната ракија. Добро промешајте за да се раствори шеќерот и затворете ја стаклената тегла. Оставете ја 40 дена на сонце со секојдневно протресување. Не треба да ја отворате.

После 40 дена ликерот процедете го низ газа и прелијте го во шише. Се чува на темно и ладно место.

Се пие по една ракиена чашка на ден, најдобро наутро, на гладно (да ја одбегнуваат само луѓе со претерана работа на штитната жлезда – хипертироидеа).

За проблеми со желудникот може да се пие по една ракиена чашка наутро и една навечер.

Претходна статијаАко се сеќавате на зашеќерените црвени јаболка од детството – еве рецепт како да ги направите за 15 мин
Следна статијаД-р Николовски: Ако сте под стрес – земајте антиоксиданти за да го спасите имунитетот