Потребни состојки:

 • 350 г брашно
 • ½ кесичка прашок за шечиво
 • 1 чаша од 200 мл павлака
 • 1 чаша јогурт
 • 1 чаша млеко
 • 100 мл масло
 • 650 г компир
 • сол, црн пипер по желба
 • 3 јајца + 1 со една лажица јгурт

За прелевање кога ќе биде готова:

 • 1 чаша млеко
 • 1 лажица путер
 • малку сол и малку путер да се запржи за озгора.
 • Тепсија со домензии 41х34, ако сакате помала тепсија тогаш намалете ги мерките или печете на двапати.
 • Се пече на 200 степени 30 минути, фино додека да зарумени. Постапката погледнете ја во видеото.