Потребни состојки:

200 мл вода

7 лажици шеќер

150 г путер

200 г бело чоколадо

2 лажици бел еурокрем

250 г мелени бисквити

200 г мелени печени лешници

И уште: Еурокрем, кокос

Постапка:

На оган ставете вода, шеќер и исечен путер. Почекајте да проврие, па додадете искршено чоколадо, па со мешање и него растопете го. Кога чоколадото ќе почне да се растопува, додадете и еурокрем па мешајте додека заедно да се стопат и провријат.

Тргнете од оган па додадете го лешникот и мелените бисквити.

Соединете и оставете целосно да излади.

Правете топчиња, валкајте ги во кокос и со прстот правете дупче за филот.

Смесата е малку помека, но таква треба да биде за полесно да се обликува. Полнете со еурокрем па оставете уште малку во фрижидер да се стегнат.