Овој метод овозможува брзо нормализирање на телесната тежина и согорување на масните наслаги. Забележан е позитивен ефект врз регулацијата на липидниот метаболизам.

Брашното од ленено семе е во состојба да апсорбира и елиминира токсини во организмот, да го намали нивото на лошиот холестерол во кр-вта…

Индикации за употреба:

-воспалителни процеси на слузокожата на горниот респираторен тракт

-гастроинтестинален тракт

-колитис

-чир на желудникот и дванаесетпалечно црево

-болести на уринарниот тракт

-циститис

-пилонефритис

-прекумерна телесна тежина

-нарушен липиден метаболизам

РЕЦЕПТ – за чистење на цревата со брашно од ленено семе

Три седмици наместо појадок консумирајте ја оваа смеса:

1.седмица: 1 лажица мелено ленено семе помешано со 100 мл кефир

2.седмица: 2 лажици мелено ленено семе помешано со 100 мл кефир

3.седмица: 3 лажици мелено ленено семе помешано со 150 мл кефир.

Најдобро е сами да си го мелете лененото семе непосредно пред употреба. Немојте да правите залихи за повеќе денови, зошто семето може да оксидира и после не е добро за употреба. Најдобро е за секое утро – нова порција.

Оваа смеса треба да се консумира наместо појадок. Задолжително треба да се пие многу вода, најмалку 2 литри дневно.

Одлични резултати се постигнуваат со консумирање на медена вода и ако јадете салата од зелка, морков и цвекло за вечера.