Рузмаринот (Rosmarinus officinalis) е повеќегодишно растение кое расте на Медитеранот, пред се во Шпанија, Италија, Франција, Грција и Египет, а денес е присутно во целиот свет.

Својата голема популарност ја стекнал уште во 8 век. Ова диво ароматично растение може да се најде на места каде има карпести падини веднаш до морето.

Препознатлив е по карактеристичните сино-виолетови цвеќиња и лисја кои потсетуваат на борови иглички, а грмушката од рузмарин достигнува висина до 6 метри. Причината за големата популарност на ова растение е неговиот ароматичен мирис и есенцијалното масло што се прави од него.

ЛЕКОВИТИТЕ СВОЈСТВА НА РУЗМАРИНОТ СЕ НЕВЕРОЈАТНИ. Ова медитеранско растение се користи со векови како зачин при подготовка на храна, а најчесто може да се најде во италијанската кујна.

Сепак, покрај тоа што на многу јадења им дава убав и пријатен вкус, преку варењето на храната, го забрзува метаболизмот и го чисти дигестивниот тракт. Рузмаринот како лек во народната медицина се препорачува за луѓе кои имаат проблеми со жолчката, како и за оние кои стра.даат од честа надуеност.

Ја подобрува меморијата

Исто така, се покажал како многу успешен кога станува збор за подобрување на мозочните функции. Имено, чајот од рузмарин долго време се користи во традиционалната грчка и арапска медицина за подобра меморија, па дури и ден денес.

Покрај тоа, некои нови медицински истражувања покажуваат дека кон-сумирањето на 750 мг сув рузмарин заедно со сок од домати може да ја подобри меморијата кај здрави возрасни лица, а кај постарите лица спречува деменција, можност за мозочен у дар и развој на Алцхајмерова болест.

Тој е извонреден боpец против cтресот. За да избегнете употреба на синтетички лекови за намалување на cтресот, потребно е да пиете една чаша наутро или навечер чај од рузмарин.

Доколку го измешате со масло од лаванда и додадете малку морска сол, ќе добиете многу пријатен освежувач на воздухот што ќе ве опушти и неговиот пријатен мирис ќе ве ослободи од cтрес и напнатост.

Ја подобрува циркулацијата во нозете

Ако имате проблем со низок кpвен притисок и циркулација, сосем природно можете да користите рузмарин како срцев лек за да ги отстраните овие заболувања. Една чаша чај од ова растение на ден е доволна за да почувствувате значително подобрување на вашето здравје по само 20 дена.

Рузмаринот исто така помага кај слабокpвни деца. Кога станува збор за воспалителни процеси, рузмаринот како лек може да се користи за елиминирање на заболувањата предизвикани од гихт.

Успешен е и во бор.бата против астмата, артритисот, различните форми на егзема, сето тоа благодарение на киселината, која е многу лековита и корисна, затоа се смета дека спречува појава на меланом на кожата и има антиоксидативно дејство во бор.ба против ракот.

Бидејќи содржи високо ниво на есенцијални масла, ова растение може да се користи и во аромотерапија и при подготовка на разни лосиони во козметичката индустрија.

Најчесто се наоѓа во производите за нега на кожата на лицето, како и производите за нега на коса. Затоа, рузмаринот како лек за коса дава феноменални резултати кога станува збор за алопеција.

Нанесувањето мешавина од масла од ова растение заедно со лаванда и мајчина душица директно на скалпот ги смирува сите воспалителни процеси и иритации и обезбедува побрз раст на косата. Ве советуваме да користите рузмарин како лек против опаѓање на косата, дури и ако имате проблеми со првут и себореја.

Чај од рузмарин: 1-2 мали гранчиња од рузмарин прелијте со чаша врела вода, поклопете и оставете да отстои 15 – 20 минути, по што се процедува и се пие.

Тинктура од рузмарин: 120 г свеж румарин (или повеќе) се блендира 20 секунди, па се меша со 1 литар 40% ал.кохол или вотка. Се затвора во стаклена тегла или шише со метален капак, се чува на темно место и секојдневно се протресува, 14 дена.

Потоа се процедува низ газа и се складира во стаклено шише. Две – три капки од оваа тинктура имаат дејство како една шолја чај од рузмарин.

Лековита ракија за реума и подобрување на циркулацијата: 1 гранче рузмарин се става во 200 мл домашна ракија и се затвора со метален капак. Оставете да отстои 10 дена или подолго, а потоа користете ја ракијата како облога за болните нозе.

Местата заболени од реума треба да се масираат трипати дневно. Кај исчашувања и трауми се користат облози од натопена газа или памучна крпа која се фиксира на болните места. Лековитата ракија од рузмарин ја поттикнува циркулацијата и ги ублажува грчевите во нозете.