ЛЕК ЗА РЕЧИСИ СÈ: Ѓумбирот приготвен на овој начин ја намалува болката во зглобовите, нивото на холестерол и шеќер

Доколку го сварите ѓумбирот на следниот начин, ќе добиете многу ефикасен природен лек за намалување на б олките во зглобовите и коските, за спречување настинки, за лекување настинка и намалување на нивото на холестеролот и шеќерот во кв-та.

Ова се главните причини зошто оваа намирница стана толку многу позната ширум светот. Помага дури и подобро од класичните медикаменти наменети за наведените состојби… Б олките во грбот и зглобовите навистина знаат да бидат непријатни и да го нарушуваат секојдневното нормално функционирање.

Ништо не можете да изгубите ако го испробате овој природен лек, а може само да добиете. Главната состојка во овој рецепт е ѓумбирот кој е одличен за циркулацијата, па честопати им се препорачува на оние кои имаат студени стапала и раце.

Покрај тоа, го забрзува локалниот метаболизам ако се аплицира надворешно, но исто така и внатрешно, ја подобрува исхранетоста на ткивата, па затоа се препорачува и за ублажување на б олките во зглобови и коски.

Покрај другите негови лековити својства ќе ги наброиме и следните: спречува настинки, лекува кашлица, го намалува нивото на холестеролот, но и на шеќерот во кр-вта, ја помага дигестијата, помага при ма.чнини, а постојат и бројни анегдотални случаи каде токму ѓумбирот се користел за лекувањето на некои видови рак.

Потребни состојки: 400 мл вода, 200 г излупен и ситно исечкан ѓумбир, парчиња лимон (или исцеден сок од половина лимон), мед (1-2 лажици)

bob walker / Flickr.com

Постапка: Ставете ја водата на оган да зоврие, а потоа додајте го ѓумбирот. намалете ја температурата и варете уште 5 минути. Потоа садот тргнете го од оган и оставете го на страна поклопено да отстои уште најмалку 20 минути.

pixabay.com

Процедете ја течноста, додајте лимон и мед и промешајте. Овој напиток пијте го во нормални количини, не претерувајте. Ќе бидете задоволни од резултатите кои ќе ги почувствувате, а вашето целокупно здравје драстично ќе се подобри.

Чај од ѓумбир со портокали идеален за настинки

Ова е многу здрав напиток кој се приготвува со помош на ѓумбир кој е идеален против настинки, а ако додадете во него и прстофат чили, тогаш дејството уште повеќе му се зголемува.

Потребни состојки: 1,5 литар вода, 3 лимони (без кора), 5 см корен од ѓумбир, 3 цимет стапчиња (или 3 лажички во прав), 2 кесички чај – по ваш избор, 3 портокали и 1-2 прстофат чили – не е задолжителен, но се препорачува

Постапка: лимонот добро измијте го, излупете го и исечете го на коцки. Отстранете ги семките. Ѓумбирот излупете го со лажичка, па исечкајте го на тенки парчиња (ако имате БИО ѓумбир, тогаш воопшто не мора да го лупите).

Во водата ставете го лимонот, стапчињата цимет и ѓумбирот. Поклопете и ставете на оган додека да зоврие, а потоа намалете ја температурата и варете уште 5 минути. Потоа тргнете го чајот од оган и ставете две кесички чај по ваш избор (или рефус). Нека отстои 20 минути.

Процедете го чајот па додадете сок од исцедени три портокали. По желба можете да додадете малку чили во шолјата чај, но имајте во предвид дека чилито е многу луто.

bob walker / Flickr.com
Претходна статијаПЧЕНКАРНО БРАШНО: Лек од 50 ден за холестерол, висок притисок и мрзливи црева
Следна статијаСОК ОД ЧУВАР КУЌА: Лек за желудник, цисти, миоми, хемороиди, чистење на организмот, имунитет