Овој природен лек ги чисти белите дробови како нови!

Потребни состојки:

1 тегла природен мед
1 тегла таан
1 кг ореви мелени
1 кг бадеми мелени
1 кг сусам
1 кг лимон ( да се исцеди )

Постапка:

Се меша сето заедно и се зема по една супена лажица наутро и навечер.

Количината можете сразмерно да ја намалите.

Исто така прочитајте за чудотворниот еликсир кој ги чисти белите дробови со помош на Петте моќни состојки

Потребни состојки:

1 кг кромид
1 помал корен ѓумбир, излупен
1 литар вода
400 г мед
1 помал корен куркума

Постапка:

Ако не можете да најдете свеж корен од куркума, тогаш употребете ја следната мерка: 2,5 см = лажица свежо рендан корен = 1 чајна лажичка куркума во прав

Ставете на оган водата да зоврие, па намалете го огнот. На тивко додадете ги останатите состојки: прво медот, да се растопи целосно, па ренданиот кромид и ѓумбирот, и на крајот куркумата.

Оставете на тивко да се готви сирупот се додека да се преполови течноста.

Складирајте во стаклени теглички. Се чува во фрижидер.

Употреба:

Се консумира двапати дневно на празен стомак:

-Во утринските часови се земаат две супени лажици и не се јаде ништо следните половина час.
-Во вечерните часови, земете две лажици, два часа пред вечера.

Еве како делува овој еликсир:

Ѓумбир: Ова е природен грејач, кој ве загрева, ја забрзува циркулацијата, ги чисти сите токсини и вишокот секреција во белите дробови. Овој извонреден дар на природата нема да ве изневери. Тоа е основната состојка на сирупот.

Кромид: Се користи често во сирупи од овој вид, бидејќи помага полесно слузта да се исфрли од градите. Кромидот, исто така, ја чисти крвта и го зголемува имунитетот.

Куркума: Тоа е Топ рангирана намирница меѓу зачините. Богата е со витамини, минерали, омега – 3 масни киселини кои помагаат против вируси, штетни бактерии и рак.

Мед – Ова е златото на природата, најдоброто што постои за да го задржи вкусот и квалитетот на пијалакот. Богат со сите потребни антибактериски, антивирусни, антиоксидативни состојки, витамини и минерални кои помагаат во борбата против болести, лекува и подмладува.

Вода – Најдобар пијалак кој постои во светот. Водата е транспортер на сите наведени состојки.