Феноменална ПРОЈА КУГЛОФ, мека како торта – мешате сè и печете

Вкусно, хранливо и здраво!

Мерка: чаша од јогурт 200 мл

Потребни состојки:

2 чаши пченкарно брашно
1 чаша гриз
1/2 прашок за печиво
200 г сирење
100 мл масло
1 чаша кисела вода
Сол по вкус
10 г квасец растопен во малку млака вода
1 чаша јогурт
2 јајца

Постапка:

Издробете го сирењето, додадете јајца, масло, јогурт, брашно и гриз, сол и прашок за печиво, квасец и кисела вода.

Сето измешајте за да добиете изедначена смеса.

Печете во калап за куглоф, најдобро силиконски, на 180-200 степени, околу 40 минути, убаво да зарумени.

Печената проја оставете да излади па извадете ја од калапот.

Ќе уживате во вкусот!

Постапката погледнете ја во видеото:

Loading...