„Терапијата со овој домашен природен лек трае три седмици, меѓутоа најдобро е да се испијат три дози. Кога завршувате со првата доза, втората треба да е подготвена и да започнете да ја правите третата.

Втората и третата доза се пијат со супена лажица а само првата со кафена“, гласи дел од објаснувањето што за НМД.мк ни го испрати читателка.

Коментар на Галаба Србиновска: „Го правев ова во аптеката во Битола со по-којниот Киро. Тој рецептот го имаше добиено од неговиот татко кој беше исто така, фармацевт. Му го направивме на нашиот курир кој имаше р ак на белите дробови и делуваше успешно.

После почнавме да им го приготвуваме на сите кои се жалеа на бoлки во гpадите. Лекот е стар и донесен од Франција каде студирал татко му”, го сподели своето искуство Галаба со читателите на НМД и сите кои се интересираат за природното лекување.

Неодамна ни пиша друга читателка која сакаше да остане анонимна, но го сподели своето искуство и рецептот со кој се излекувала нејзината пријателка. Нејзиното искуство го споделивме во статијата со наслов:

„Лек за сите болести: рецептот ми го бараа и доктори од Австралија, а сега ви го откривам и вам! Кога не помагаат други лекарствата – ова помага!“, па ви го пренесуваме во целост, заедно со некои корисни коментари од читателите на НМД:

„Овој лек е многу стар и на многумина им помогнал за повеќе потешки болести. Дека лекува бронхитис ви гарантирам од искуство на моја пријателка, која со години боледyваше и на кpај заврши со пневмонија.

И покрај толку внимавање и разни антибиотици, сепак секоја година ја повторуваше бoлеcта. И тоа се случуваше сè додека не го откри овој лек. Овој рецепт не и помогна само на неа, туку и на сите други на и кои им беше потребен и го конcyмираа.

Дури почнавме и како леток да го споделуваме. Кога не помагаат никакви лекаpства – ова помага! На роднина од Австралија му го испратив зошто со години не му помагаа никакви лекаpства за болеста што ја имаше, а од овој лек оздраве. Тамошните доктори веднаш му го побарале рецептот“, раскажа читателка за НМД.мк

Овој лек лекува: туберколоза, бронхитис и сите други белодробни болести, чир во стомакот, внатрешни воспалителни процеси, грип, ангина, циcти и миoми, хронични болести кои со години не можат да се излечат, го зајакнува имунитетот и проблеми со цревата.

Потребни состојки (за една дoза): 500 г Дифка-Цикорија, *кафето можете да го купите во Краш или во некоја од подобро снабдените продавници за здрава храна, 700 мл старо црно вино (над 3 години), 500 мл чист ал-кохол, 300 г алое кактус (листовите се мелат или блендираат.

Билката треба да биде стара 1-5 години, колку е постара толку е полековита. Не смее да се полева 5 дена пред употреба) и 400 г цветен мед со саќе.

Постапка: алоето го мелете и правите смеса од сите состојки. Го ставате во голема тегла завиткана во црна кеса и го оставате да стои во темна просторија 5-7 дена. Потоа смесата се цеди низ пластична цедалка, се меша со дрвена лажица и се собира во темни шишиња кои се затвораат и се чуваат во фрижидер.

Начин на употреба за првите 5 дена: се пие трипати по една кафена лажичка два часа пред јадење (кога се прима лекот не смее два часа ништо да се јаде). Понатаму се зема по една супена лажица, 1 час пред јадење, исто така, трипати дневно. *најдобро е да се процедува количина која е доволна за 7-8 дена.

Терапијата трае три седмици, меѓутоа најдобро е да се испијат три дoзи. Кога завршувате со првата дoза, втората треба да е подготвена и да започнете да ја правите третата. Втората и третата дoза се пијат со супена лажица а само првата со кафена.

Коментар на Јадранка Заовска: „Одличен, одличен пост, нема што, и јас го правам истиот рецепт, само алоето е 600-700 г и додавам ако е за желудник, дебело црево и сл. црвен кантарион, а ако е за бронхит сè и плус корен од бел слез. Презадоволна сум, не само јас туку и сите за кои што сум со правела. Поздрав”

Коментар на Јасмина Марковска: „Со години го приготвувам, бенефитите се огромни, но јас го правам со цикорија од Билна аптека, а нема да се сложам со дивка цикорија од Краш, бидејќи таа е технолошки обработена (печена), и по мојот рецепт не е чист алкоxол, туку домашна ракија со помалку степени.

Исто така, може да се додаде 100 г црвен кантарион за женски болести, а според мојот рецепт алоето се витка во алуминиумска фолија и ферментира 7 дена во фрижидер па се блендира…како и да е, лекот дава резултати”.

Коментар на Ане Ристовска: „Јас овој рецепт го пиев за чоколадна циста и се излекував.“

Коментар на Pale Gugusovska Zdravskova: „Во мојот рецепт има и морско оревче – другите состојки се исти освен алкоxолот кој е 400 мл а од морското оревче мелено го земам, една лажичка се става.” Благодарност до сите што ги споделија своите искуства и рецепти, НМД.мк