Овој рецепт го спречува ширењето на метастазите – Овој рецепт особено се препорачува за жителите кои живеат близу фабрики и во загадени градови како што е нашиот, за луѓе кои се изложени на зрачење, кои поради работното место се изложени на издувни гасови и тешки метали…

Со овој рецепт не можете да излекувате тежок облик на карцином, но може да помогне во почетните фази ако се открие навреме, нормално, со консултација на лекар. РЕЦЕПТ – Ќе ви биде потребно:

1 чаша суви или свежи листови од росопас 25 грама, 1 чаша кафеав шеќер 200 г или, 120 мл јаворов сируп, 3 литри свежа козја сурутка*, 1 лажица свежа кисела павлака, 1 голема тегла, газа и чист камен за потисок

Постапка: *Потрудете се да најдете домашна сурутка од проверени луѓе кои ги чуваат козите на природен начин и во хигиенски услови. Од газата направете торбичка, ставете ја во неа билката, па сошијте ја добро. Газиената торбичка ставете ја на дното од стаклената тегла.

Ставете и некој помал камен за потисок, не преголем, но доволен колку да не исплива торбичката на површина. Потоа полејте со козја сурутка и ставете ја павлаката и шеќерот. Теглата покријте ја со неколку слоеви газа и фиксирајте со гумено ластиче, за да не влегуваат инсекти, бидејќи течноста мора да ферментира.

Теглата оставете ја на темно, топло место, да отстои две седмици. По 14 дена квасецот е приготвен за пиење. Употреба: По половина чаша (120 мл) пред јадење, трипати дневно. Овој напиток ќе го регенерира целиот организам. Целосно ќе се регенерира епителот на дигестивните органи.

Овој ферментиран напиток има способност да ги отстранува тешките метали и радионуклиди од телото. Исто така, ги елиминира клетките на туморот и го запира ширењето на метастазите.

КАКО ДА ПРИГОТВИТЕ СУРУТКА – Потребни состојки: 3 литри козјо млеко и 6 лимони средна величина.

Постапка: Се вари млекото и се остава да излади. Кога ќе биде млако му се додава лимоновиот сок и се промешува. Кога ќе започне да се одвојува на урда и жолтеникава течност – сурутка, процедете го млекото низ газа.